Ceny ropy ve středu spadly na nejnižší úroveň za posledních 15 měsíců v souvislosti s nepřesvědčivými daty z Číny a se znepokojením, že náznaky tlaku ve finančním sektoru by mohly v následujících měsících negativně ovlivnit světovou ekonomiku.
Kontrakty na ropu typu WTI klesly na nejnižší hodnotu ve výši 70,03 USD za barel poté, co údaje prokázaly, že čínská průmyslová výroba v prvních dvou měsících vzrostla oproti předchozímu roku pouze o 2,4 %.
To představuje nevýrazný začátek letošního roku, který by měl být podle očekávání silný v tomto odvětví, jež se v posledních letech podílelo velkou mírou na růstu světové poptávky po ropě.
Ceny utrpěly další úder po čerstvých signálech oslabování světových bank, které následovaly po třech bankovních bankrotech z minulého týdne.
Oslabení finančního sektoru bylo předzvěstí velké recese v letech 2008-2009, která během pěti měsíců srazila ceny ropy ze 148 dolarů za barel na 32 dolarů.
Mezinárodní agentura pro energetiku (IEA) oznámila, že celosvětové zásoby dosáhly nejvyšší úrovně za posledních 18 měsíců.
Klesající poptávka a postupný nárůst nabídky ze zemí mimo OPEC vyrovnaly šok, který před rokem způsobila ruská invaze na Ukrajinu.
Zásoby ropy v USA nadále rostou a Americký ropný institut (American Petroleum Institute) oznámil, že se zásoby ropy minulý týden navýšily o 1,1 milionu barelů.
Energetický úřad v úterý rovněž informoval, že v dubnu očekává maximální objem těžby břidlicové ropy, ačkoli přírůstky americké produkce jsou stále menší, což naznačuje, že míra dodávek v USA se blíží ke svému vrcholu.
Předpovědi IEA se shodují s úterními prognózami organizace OPEC. OPEC navýšil odhad růstu čínské poptávky z 590 000 barelů na 710 000 barelů denně.
Zdroj: Investing.com