Tuna vypouštěného oxidu uhličitého (CO2) je na trhu Evropské unie nejdražší v historii. Během úterního obchodování se poprvé vyšplhala nad hranici 100 eur. Na vině je podle odborníků několik faktorů, včetně ochlazení, ke kterému v uplynulých týdnech v Evropě došlo.
Ještě nikdy nemuseli znečišťovatelé ovzduší v Evropské unii zaplatit za tunu emisí oxidu uhličitého více než v úterý.
Cena jedné tuny CO2 přesáhla hranici 100 eur, když se krátce před polednem středoevropského času obchodovala za 100 eur a 21 centů. S odkazem na data z emisního obchodního systému (ETS) o tom informovala agentura Reuters.
Odborníci tvrdí, že za vytvořením cenového rekordu je několik faktorů. Jedním z nich je i chladnější počasí v posledních týdnech, které vedlo k větší poptávce po teplu, a tedy ke zvětšení objemu jeho výroby.
To nutně vedlo ke zvýšení objemu vypouštěných emisí. A s tím souvisí rovněž fakt, že kvůli omezení dodávek zemního plynu z Ruska stoupl podíl uhlí na unijním energetickém mixu, s nímž jsou spojeny větší emise CO2 než v případě plynu.
Vedle toho se blíží dubnový termín, do kterého znečišťovatelé musí předložit adekvátní počet emisních povolenek vzhledem k vypuštěnému objemu emisí v loňském roce.
Ti, kteří zatím nemají plně pokrytou svou kvótu, nutně na trhu shánějí povolenky, čímž stimulují poptávku po nich, a tedy i jejich cenu.
Dalším faktorem jsou také spekulativní nákupy investorů, kteří v emisních povolenkách vidí atraktivní finanční aktivum srovnatelné například s akciemi.
Zdroj: Abnett, Twidale (Reuters)