Search
Close this search box.

Buffett ztrojnásobil svou pozici ve společnosti Ally Financial. Signál pro investory?   

Jakmile se Buffettovi zalíbí nějaká akcie, nikdy se nezdráhá navýšit svou pozici. V prvním kvartále letošního roku Buffett a jeho Berkshire Hathaway investovali do digitální spotřebitelské banky Ally Financial (ALLY -3,14 %), která je zároveň významným poskytovatelem půjček na nákup osobních automobilů.  


Ve druhém kvartále tohoto roku skupina Berkshire více než ztrojnásobila svou pozici a za dané čtvrtletí nakoupila více než 21 milionů akcií společnosti Ally Financial. Nyní má Berkshire ve firmě Ally 30 milionů akcií v hodnotě více než 1 miliardy dolarů, což představuje téměř 9 % podíl ve firmě.  


Wall Street je stále více nakloněna medvědům 

Zajímavé je, že Buffett investuje do Ally v době, kdy se Wall Street stává více medvědí. Po zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí řada analytiků snížila rating akcií kvůli obavám ohledně financování a kvality úvěrů. Ally byla v uplynulých letech posílena nedostatkem zásob automobilů, vyššími cenami vozidel a úrokovými sazbami, které přispěly ke zlepšení finančních výsledků. 

Portfolio retailových půjček na automobily společnosti Ally dosáhlo na konci druhého čtvrtletí více než 82 miliard USD, což představuje meziroční nárůst o 8,4 %. Vzhledem k tomu, že Federální rezervní systém zvýšil úrokové sazby, výrazně se zvýšily i marže. To pomohlo skupině Ally dosáhnout ve druhém kvartále návratnosti hmotného kapitálu (zkr. ROTCE) ve výši více než 23 %, což je skvělý výsledek. 

Navíc vedení společnosti Ally v rámci hovoru k výsledkům za druhé čtvrtletí uvedlo, že ve třetím kvartále poskytovalo úvěry na automobily s 8 % výnosem, přičemž stále dodržovalo své standardy pro upisování. Analytici se však zamýšlejí nad tím, co se stane, až se ceny automobilů normalizují, a jak se bude spotřebitelům dařit, až skončí stimulační programy a ekonomické podmínky se výrazně zhorší. 

Ve druhém čtvrtletí zaznamenala společnost Ally nárůst 30denních nesplácených úvěrů ve svém portfoliu retailových automobilů o 0,50 %. Ve sledovaném čtvrtletí také začaly stoupat náklady na depozitní služby, které budou v letošním roce stoupat spolu s úrokovými sazbami a mohly by začít snižovat marže banky.  


Proč Buffet navyšuje pozici?  

Když je řeč o Buffettovi a investiční filozofii Berkshire, připomeňme si pár věcí: Buffett investuje dlouhodobě, a navíc dobře rozumí automobilovému průmyslu. Berkshire poprvé investovala do General Motors (GM 2,53 %) v roce 2012, i přesto, že ve druhém čtvrtletí svou pozici ve firmě snížila. 

Ally byla finanční divizí GM s názvem General Motors Acceptance Corporation až do roku 2006, kdy GM prodala kontrolní podíl ve společnosti. Nakonec General Motors Acceptance Corporation požádala o bankovní licenci a přejmenovala se na Ally Financial.  

Vedení společnosti Ally se však zdá být připraveno na normalizaci cen automobilů a uvedlo, že předpokládá, že ceny ojetých automobilů, které od roku 2019 vzrostly o 60 %, se od konce roku 2021 do roku 2023 sníží o 30 %. Rovněž banka si uvážlivě vytváří rezervy na budoucí ztráty, když vezmeme v úvahu, že zatím nepozoruje rozsáhlé výpadky úvěrové kvality. 

Kromě toho Ally výrazně vylepšila své finanční zázemí a vztahy se zákazníky. V roce 2018 představovaly vklady pouze 64 % její finanční základny. Nyní více než 85 % jeho finančních prostředků pochází z vkladů.  

Ally nově nabízí i hypotéky, kreditní karty, půjčky v místě prodeje a správu majetku, což může přispět k vytvoření lepších vztahů se spotřebiteli a vést k většímu počtu primárních bankovních vztahů a robustnější depozitní základně. Náklady na vklady jsou ve srovnání s ostatními velkými bankami stále poměrně vysoké, ale zdá se, že Ally tento aspekt podnikání skutečně zdokonalila a může v tom i nadále pokračovat. 


Hodnotové investování v akci  

Buffett a Berkshire jsou dlouhodobě hodnotovými investory a Ally jim nabízí příležitost zakoupit aktivum, které se podle jejich mínění obchoduje za nižší cenu, než je jeho reálná hodnota. Společnost Ally se v současné době obchoduje za přibližně 105 % své hmotné účetní hodnoty nebo čisté hodnoty a za přibližně pětinásobek forwardového zisku. 

Firmy, které generují a dosahují takových výnosů jako Ally, by se obvykle obchodovaly s mnohem vyšší valuací, proto je trh evidentně skeptický, pokud jde o udržitelnost výnosů. Buffettovi se očividně líbí nastavení rizika a návratnosti, které je relativně příznivé vzhledem k nízkému ocenění. 

Ally zároveň vyplácí roční dividendový výnos přesahující 3 % a zpětně odkupuje velké množství akcií, což jsou další dva faktory, které Berkshire a Buffett považují za atraktivní.  


Bram Berkowitz  
The Motley Fool   

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00