Search
Close this search box.

Bitcoin se stává „zelenější“ investicí kvůli udržitelnosti

Začátkem letošního roku Čína tvrdě zasáhla proti těžařům bitcoinů kvůli jejich závislosti na energii z fosilních paliv. Donutila tak mnoho společností k tomu, aby se přemístily do míst, které nabízí přívětivější podmínky pro těžbu Bitcoinu. Cílem bylo, aby společnosti využívaly levnější a dostupnější energii z obnovitelných zdrojů. 


Tento náhlý posun směrem k udržitelnosti učinil z Bitcoinu atraktivnější investicí pro institucionální investory, což by mohlo přitáhnout pozornost mnoho dalších drobných investorů.  


Proč Čína odmítá Bitcoin 

Během března a dubna zahájily čínské autority restriktivní opatření vůči těžení bitcoinů. Peking usiluje dosáhnout svého cíle z hlediska uhlíkové neutrality, což právě těžba Bitcoinu tomu prý nedopomáhá.  

Paradoxem je, že Čína byla celosvětově největším těžařem bitcoinu, a tvořila více než 65 % výpočetního výkonu (známé jako hashpower) k vytváření nových bitcoinů. Tyto zásahy způsobily to, že drtivá většina těžebního hardwaru byla vypnuta, a těžaři pomalu chystají tzv. „velkou migraci“.

Čínské restrikce v té době otřásly kryptoměnovým trhem a v polovině července klesla cena bitcoinu o více než 60 %. Zároveň se tak zeslabil celosvětový výpočetní výkon na těžbu bitcoinů, který byl způsoben migrací těžebních společností. 

Do toho miliardář Elon Musk přilil olej do ohně, a oznámil, že Tesla nebude akceptovat Bitcoin jako digitální platidlo za vozidla. V polovině května Elon Musk otočil svůj postoj vůči bitcoinu z důvodu klimatických změn a udržitelnosti energie.  

Většina těžebních firem hledá tak přívětivější jurisdikci a hledají alternativní možnosti, jak napájet těžební hardware z obnovitelných zdrojů. V důsledku toho se Texas stal těžební mekkou: Texas generuje 25% své energie kombinací větru a sluneční energie. Podle agentury EIA v roce 2020 bylo v USA vygenerováno 28 % větrné energie právě z Texasu. 


Čínská ztráta, přínos pro Severní Ameriku 

Čtyři měsíce po „velké migraci“ se cena Bitcoinu začala znovu zotavovat, přičemž 23. srpna opět překonala hranici 50 000 dolarů a hashpower se od konce června ztrojnásobil.

Argument, že  „ Bitcoin škodí životnímu prostředí “ ztratil na síle, když se množství těžebních operací přesunula do zemí s hojnou obnovitelnou energií jako je USA, Kanada, Kazachstán a Rusko. Podle Freda Thiela ze společnosti Marathon Digital bude většina nových těžařů napájet výpočetní techniku z obnovitelných zdrojů, které jsou státně dotované. 

S omezenou konkurencí z Číny se těžba Bitcoinu stává mimořádně lukrativní příležitostí pro americké podniky. Jedna z největších těžebních společností jako je Riot Blockchain, vykazuje kolosální příjmy z těžebních aktivit (31.5 milionů dolarů za druhé čtvrtletí). Konkurenční společnost Marathon Digital rovněž oznámila, že za stejné období vzrostly celkové příjmy o 29.3 milionů dolarů. 


Překážky a regulace

I přes snahy, že se Bitcoin pomalu přesouvá k alternativnějším možnostem, jako využívání obnovitelných zdrojů, mnoho kritiků však tvrdí, že výroba bitcoinů spotřebovává velké množství energie. Podle analýz Cambridgeské univerzity spotřebovávají globální těžební operace bitcoinů více elektřiny než celé Finsko – a to zhruba 90 tera wattů ročně. 

Některé těžební společnosti registrují vlnu kritiky od ochránců přírody. Tvrdí, že těžba bitcoinů způsobuje znečištění životního prostředí. Soukromá společnost Greenidge Generation přeměnila bývalou uhelnou elektrárnu na generování zemního plynu – to vše za účelem masivní těžby bitcoinů. Ochránci přírody dále tvrdí, že kdyby se bitcoiny netěžily, nespotřebovávalo by se tolik energie a rapidně by se snížily emise uhlíku. 

Avšak obavy a strach o životní prostředí nejsou jedinou překážkou pro Bitcoin. Regulační zásahy, jako je například nový zákon o vykazování daní z příjmů těžební činnosti kryptoměn, by mohl potlačit inovace a další investice. 


Vyplatí se investovat do Bitconu? 

Události za posledních šest měsíců učinily z Bitcoinu perspektivnější investicí. Zejmená velké společnosti a finanční instituce, které podporují udržitelnost dávají Bitcoinu zelenou. Jelikož se tato kryptoměna stává šetrnějším k životnímu prostředí, než tomu bylo v době, kdy těžbě dominovala Čína.  

Avšak panuje tu značná skepse, ze strany ochránců přírody, kteří kritizují, že Bitcoin nic dobrého pro společnost nepřináší. Bitcoin bude pravděpodobně čelit i nově vzniklým regulacím, které mohou zpomalovat vývoj a inovace této kryptoměny. 

Ať už Bitcoinu fandíte nebo ne, menší procentuální zastoupení ve vašem portfoliu je na zváženou, pokud budete mít na vědomí, že se Bitcoin stává zelenějším. 




Chcete se dozvědět více o investování do akcií?

Pokud vás zajímají akcie, a rádi byste se dozvěděli jak profitovat z tohoto finančního instrumentu, zaregistrujte se a my vám ZDARMA zašleme e-book na váš osobní email. Buďte o krok blíže k finanční nezávislosti!



Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Elon Musk: Od vizionáře k jednomu z nejbohatších lidí na světě

Datum: 2. října

Čas: 18:00

Aktuálně

Trh s dluhopisy právě vyslal spolehlivý signál recese. Nepanikařte.

7. 9. 2024

|

3:07

Tento benchmarkový index akcií technologických titulu vykazuje na svém grafu výrazný medvědí vzor.

7. 9. 2024

|

1:17

Palantir a Dell vstoupí do indexu S&P 500; American Airlines a Etsy z indexu vystoupí.

7. 9. 2024

|

0:07

Nvidia ztratila 406 miliard dolarů na tržní hodnotě tento týden. Co je dál pro akcie?

6. 9. 2024

|

23:35

Křivka výnosů na trhu s vládními dluhopisy se právě posunula způsobem, jakým se to od poloviny roku 2022 nestalo.

6. 9. 2024

|

22:27

S&P 500 zaznamenal nejhorší týden od začátku roku 2023 — live coverage

6. 9. 2024

|

22:07

Nadcházející webinář:

Elon Musk: Od vizionáře k jednomu z nejbohatších lidí na světě

Datum: 2. října

Čas: 18:00