Populární kryptoměny jako je Bitcoin a Ethereum zakončí tento týden pozitivními výsledky. V odpoledních hodinách minulého pátku vzrostly zmiňované kryptoměny o 5,6 %.
Ne všechny kryptoměny mohou slavit. Například kryptoměna Dogecoin v rámci stejného časového období klesla o 6,5 %. A možná se tyto rozdílné trendy nejlépe vysvětleny tím, proč jsou právě tyto kryptoměny populární.
A co teď?
O kryptoměnách se ví, že se jedná o spekulativní finanční nástroj, ale pokud mluvíme o Dogecoinu, pravděpodobně se jedná spekulativnější kryptoměnu, než je většina existujících kryptoměn.
Původně byl Dogecoin vytvořen jako forma vtipu, a celé roky si tak zachoval svoji formu, aniž by si toho někdo všimnul. Poté v roce 2020 se hodnota jeho tokenů začala stoupat, a lidé už začali na sociálních sítích diskutovat o tom, co by se teoreticky mohlo stát, pokud by hodnota Dogecoinu dosáhl 1 dolaru za token.
Šum byl stále hlasitější, a nakonec si získal i pozornost od zakladatele Tesly Elona Muska, který využil svého vlinu na sociálních sítích a zesílil tak pozornost davu na Dogecoin.
Během té doby Dogecoin stále nebyl přijat a adoptován do monetárního ekosystému kryptoměn, a lidé spíše spekulovali o jeho hodnotě. Zní to, jako by Dogecoin neměl žádná praktická uplatnění, ve skutečnosti ho lze reálně využít.
Například společnost AMC Entertainment brzy přijme Dogecoin jako platební možnost. Realita je však taková, že lidé spíše investují do Dogecoinu a spekulují tak na jeho potencionálním růstu, než aby ho využívali jako platební alternativu.
Problém je v tom, že se pozornost sociálních médií přesunula z Dogecoinu na Shibu Inu Coin, což je parodie Dogecoinu. A zároveň to vypadá, že Elon Musk si v posledních týdnech našel novou vášeň, a to je sdílet na sociálních sítích vtipná meme vztahující se k Shibu Inu Coin.
Kam to směřuje?
Zdá se, že kryptoměna Dogecoin ztrácí na hodnotě, jelikož se do popředí dostávají další spekulativní kryptoměny, jako je Shiba Inu. Ale to neznamená, že by se tradeři měli hned obracet zády vůči Dogecoinu.
Ale v kontrastu s Bitcoinem a Ethereem, zastává Dogecoin velmi obtížnou pozici, jelikož hodnota těchto kryptoměn roste a zároveň, a i jejich reálné užití.
Například Ethereum už přechází na nový koncept, někdy označován jako Ethereum 2.0. Tato aktualizace by měla změnit fungování blockchainu a měla by být rychlejší a méně energeticky náročná. Tento upgrade známý jako EIP-1559 by měla nejen zefektivnit, ale také posunout hodnotu kryptoměny na vyšší úroveň.
A co se týče Bitcoinu, ten samozřejmě chystá modernizaci a upgrade zvaný Taproot. Důvodem upgradu je obdobná jako je u Etherea, tj. zpracovávat rychleji transakce a nižší energetická náročnost.
Užitečnost Bitcoinu roste, a tudíž inovace jsou vyžadovány. Už i samotný El Salvador přijal Bitcoin jako oficiální zákonné platidlo a Brazílie oznámila, že by mohla učinit totéž. Naopak Mexiko tuto možnost zamítlo.
To ale neznamená, že spekulace nezvyšují ceny Bitcoinu či Etherea. Například majitel Dallas Mavericks Mark Cuban nedávno ovlivnil cenu Etherea jen tím, že označil Ethereum za nejlepší kryptoměnu, kterou lze koupit.
Vypadá, že Dogecoin ztrácí zájem u obchodníků, zatímco Bitcoin a Ethereum nadále rostou na oblibě. A to vysvětluje přesně to, proč minulý týden cena těchto kryptoměn vzrostla. A naopak klesla u Dogecoinu.
Zkrátka, co se stalo minulý týden, nám ve skutečnosti nic neříká, co se může odehrát v nadcházejících týdnech. Kryptoměny jsou mezi námi kratší dobu a jsou stále velmi náchylné k rychlým změnám. To, co se stalo tento týden, se klidně příští týden může zvrátit.
Pokud vás kryptoměny zajímají, možná by nebylo špatné začít studovat kryptoměny, které se již reálně využívají. Bitcoin a Ethereum jsou v tomto ohledu silnými kandidáty, ale rozhodně nejsou jediní.
Jak obchodovat s akciemi?
Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář JAK OBCHODOVAT S AKCIEMI. Více informací se dozvíte na webináři!