Search
Close this search box.

Bezosův Amazon oznámil split akcií. Jejich hodnota rapidně roste

Technologický gigant Amazon oznámil, že rozdělí své akcie v poměru jedna ku dvaceti. A to jen několik týdnů poté, co se ke stejnému kroku rozhodla jiná technologická skupina Alphabet. V minulosti své akcie dělily také společnosti Apple, Tesla nebo Nvidia.


Historické zkušenosti naznačují, že takzvaný split akcií je příležitostí pro jejich další růst. „Dělení akcií vede historicky k býčí náladě,“ uvedl pro agenturu Reuters analytický tým Bank of America. Podle její studie, která zmapovala dělení akcií firem od roku 1980, začleněných do hlavního indexu Wall Street S&P 500, hodnota takových akcií v následujících měsících výrazně vzrostla v porovnání právě s S&P 500.

V prvních třech měsících po splitu dělené akcie zpevnily o necelých osm procent, zatímco S&P 500 jen o dvě procenta. Po půl roce byl S&P 500 silnější o 4,4, avšak akcie firem po splitu o téměř 14 procent. Dvanáct měsíců od dělení pak akcie těchto firem zpevnily o čtvrtinu, kdežto S&P 500 jen o devět procent.

Zřejmě nejvýznamnějším důvodem je rozšíření možnosti pro drobné střadatele takové akcie nakupovat. Kdo by dnes chtěl pořídit právě například jednu akcii Amazonu, musel by za ni zaplatit téměř tři tisíce dolarů. Po jejich rozdělení hodnota klesne na dvacetinu, tedy na necelých 147 dolarů, což výrazně zvýší jejich dostupnost.

A akcie Amazonu na zprávu zareagovaly prudkým růstem. Jejich hodnota během čtvrtku na Wall Street vzrostla o více než šest procent. Určitou roli ale sehrál i fakt, že Amazon bude část akcií od stávajících akcionářů odkupovat, což přispívá k růstu jejich ceny.


Krauskopf, Reuters
Sozzi, Yahoo! Finance


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00