Search
Close this search box.

Banky, odpadové hospodářství či automotive. Které akcie budou těžit z růstu úrokových sazeb?

Je prakticky jisté, že svět stojí na prahu éry postupného zpřísňování měnové politiky. Významné centrální banky dříve či později přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb. To obecně není dobrá zpráva pro finanční trhy, jelikož končí přísun levných peněz. O to více budou investoři klást důraz na fundamenty, což pomůže akciím, které se nevezou na psychologických vlnách spekulantů. Které to jsou?


Nadcházející etapa návratu do normálních poměrů na finančních trzích, kdy úrokové sazby se opět navrátí do kladných hodnot, nemusí nutně znamenat zúžení okruhu investičních příležitostí na akciovém trhu. Analytik americké investiční banky Goldman Sachs John Marshall vytipoval na dvě desítky titulů obchodovaných na Wall Street, které stojí za zvážení k nákupu.

Marshall vyhotovil seznam akcií, u nichž objevil pozitivní korelaci s růstem úrokových sazeb. Jinými slovy, jakmile Federální rezervní systém „zavelí“ a své základní sazby zvýší, měla by se dvacítka titulů vydat rovněž směrem vzhůru.

Analytik Goldman Sachs do svého výběru zahrnul akcie finančních institucí, ale i dalších (možná překvapivých) firem, které by ze zpřísňování měnové politiky měly paradoxně těžit. Najdeme tam například akcie společnosti American Express, Citizens Financial Group, Fifth Third Bancorp nebo bank Morgan Stanley či Wells Fargo.

John Marshall však sází také na zástupce ze sektorů odpadového hospodářství (společnost Waste Management) nebo automobilového průmyslu (AutoZone). Ve výčtu ale nechybí ani firmy jako International Paper, Mosaic, Eastman Chemical, Tractor Supply nebo WestRock.

Investoři by však ani v tomto případě neměli zapomínat na zásadu, že portfolio je třeba rozumně diverzifikovat, aby rozložili riziko. Vedle akcií je tedy vhodné do svého investičního mixu „přimíchávat“ i další aktiva, například dluhopisy. Právě ty rovněž patří k cenným papírům, jimž zvyšování úrokových sazeb prospívá. Přesněji řečeno jejich držitelům.


Sears,
Barron´s.com


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00