Search
Close this search box.

Avalanche: Lepší kryptoměna než Ethereum?

Ethereum bylo spuštěno v roce 2015 a stalo se tak první kryptoměnou na světě, poháněnou programovatelným blockchainem. Jednoduše řečeno, jedná se o decentralizovaný platební systém. Vyplatí se investovat do této kryptoměny? Existuje alternativní kryptoměna?   Ethereum: Popularita a běh na dlouhou trať 

Programovatelnost Etherea umožňuje vývojářům modifikovat a psát kódy, a zároveň tak budovat aplikace v podobě inteligentních kontraktů (tzv. smart contracts). Tyto inteligentní smlouvy tvoří hlavní jádro decentralizovaných aplikací (dApps), včetně decentralizovaných finančních produktů (DeFi).  

Stejně jako všechny krypto transakce, které jsou součástí ekosystému DeFi, jsou zabezpečené kryptografií, což znamená, že se transakce ověřují těžaři v rámci decentralizované sítě, a tudíž centrální dohled není nutný.  

Díky tomuto mechanismu je možné si půjčovat, a vydělávat na kryptoměnách, aniž by se zapojovaly banky. Odstraněním těchto prostředníků slibují aplikace DeFi zlepšení přístupu a snížení nákladů spojené s finančními službami.  

V současnosti můžete například získat 3,06 % roční výnos tím, že zapůjčíte USD Coin do tzv. složeného protokolu. Což je v podstatě výrazně vyšší úroková sazba než sazba, kterou byste získali na tradičním spořícím účtu.    

Dnes je Ethereum nejpopulárnějším DeFi ekosystémem, přičemž do vývoje blockchainu bylo již investováno 164 miliard dolarů. Všechno tyto aspekty naznačují, že Ethereum je chytrou dlouhodobou investicí, ale vzhledem k její aktuální tržní hodnotě ve výši 491 miliard dolarů, nenabízí již tak zajímavý růst jako je tomu u ostatních kryptoměn.Avalanche: Rychlejší a levnější alternativa 

Podobně jako je tomu u Etherea, blockchain kryptoměny Avalanche podporuje inteligentní kontrakty. Klíčovým rozdílem je však rychlost a škálovatelnost platformy. Avalanche běží na protokolu Snow, který funguje na principu proof-of-stake, což je koncept, kdy k ověření transakcí nejsou zapotřebí těžaři, ti jsou nahrazeni validátory, kteří uzamknou určité množství coinů, a tím získají tak právo ověřovat transakce.  

Díky tomu je ekosystém kryptoměny Avalanche mnohem rychlejší. Avalanche se sám totiž označuje jako nejrychlejší platforma v odvětví blockchainu, z hlediska časové úspory platebních transakcí.  

Pro lepší pochopení kontextu, tak Ethereum dokáže zpracovat 14 transakcí za sekundu, kde každá z těchto transakcí je dokončena přibližně za šest minut. Kdežto Avalanche zvládne zpracovat 4 500 transakcí za méně než dvě sekundy.   

Škálovatelnost je velkým problémem pro většinu blockchainů. Tím, že Ethereum dokáže zpracovat jen 14 transakcí za sekundu, má za následek pomalejší transakce a vyšší transakční poplatky, nemluvě o podrážděných uživatelích. Avalanche tento problém vyřešil a díky tomu se platforma stala oblíbenou zejména u vývojářů.  

Avalanche se spustil teprve v září loňského roku a je již pátým největším DeFi ekosystémem, do jehož blockchainu je zainvestováno přibližně 13,1 miliardy dolarů. Při pohledu do budoucna má Avalanche dobře nakročeno, a to jednoduše proto, že DeFi se stává populárnější.  

Vývojáři mohou budovat tzv. smart contracts na blockchainu Avalanche pomocí Solidity, což je stejný programovací jazyk, který se používá k vytváření inteligentních kontraktů na Ethereu.  

Tato kompatibilita znamená, že produkty vytvořené v ekosystému Etherea lze nasadit a modifikovat v rámci blockchainu kryptoměny Avalanche, což shodou okolností u Etherea řeší problém s rychlostí a transakčními poplatky.   


Trevor Jennewine 
The Motley Fool 


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00