Search
Close this search box.

Automobilka Rivian se na burze obchoduje necelý týden a už je hodnotnější než Volkswagen

Americký automobilový start-up Rivian pokračuje ve své úspěšné jízdě akciovými trhy. Za pouhých pět obchodních dní od svého burzovního debutu se mu podařilo v tržní kapitalizaci na chvíli překonat německý koncern Volkswagen.


Když výrobce elektromobilů Rivian vstupoval v úterý 9. listopadu na newyorský burzovní parket, upisovací cena akcie činila 78 dolarů. Do konce týdne však jejich hodnota vystoupala na přibližně 130 dolarů. V pondělí však jízda pokračovala a akcie Rivianu se dokonce v jednu chvíli obchodovaly těsně nad 150 dolary. Během pěti obchodních dnů tak posílily o více než 90 procent.

Tržní hodnota akcií Rivianu vystoupala dokonce tak vysoko, že společnost se na pár hodin stala třetí nejhodnotnější automobilkou světa. Za Teslou a Toyotou. Do té doby třetí Volkswagen překonala o přibližně šest miliard dolarů, když tržní kapitalizace Rivianu dosáhla 145 miliard dolarů. Na každý pád se Rivian vyhoupl na pozici druhé nejhodnotnější americké automobilky.

Je samozřejmě otázkou, na kolik je raketový start Rivianu pouhou bublinou, a na kolik se jen Rivian se svou upisovací cenou akcií „netrefil“ do správné tržní ceny. Rivian má však ambiciózní cíle. Do konce dekády chce ročně prodávat nejméně jeden milion elektromobilů ročně. Současná kapacita jeho výrobních závodů činí 150 tisíc vozidle, do konce roku 2023 se má zvýšit na 200 tisíc.

Rivian má také jednu podstatnou výhodu. Jeho akcionářem je mimo jiné společnost Amazon, které patří pětinový podíl. Amazon si navíc od Rivianu objednal 100 tisíc elektricky poháněných dodávek, které má automobilka dodat do konce roku 2025. Právě majetková účast Amazonu může Rivianu dodávat u investorů na důvěryhodnosti, z níž Rivian může těžit. Jistě tak neřekl poslední slovo.


Root, Barron´s.com
Hussain, Klayman, Reuters
Klayman, Lienert, Reuters


Jak začít obchodovat na platformě MetaTrader 5?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář naučte se obchodovat pomocí nástroje MetaTrader 5. Více informací se dozvíte na webináři!Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00