Search
Close this search box.

Automobilka Lucid opět snižuje své odhady. Co to znamená pro investory v segmentu elektromobilů? 

Než Peter Rawlinson přešel do společnosti Lucid Group (LCID -9,73 %), pracoval nějakou dobu po boku Elona Muska, a to nejprve jako technologický ředitel a poté i jako CEO. Nyní si na vlastní kůži zažívá, co měl Musk na mysli, když prohlásil, že produkce elektromobilů je velmi náročná, neboť usiloval o to, aby se Tesla stala ziskovou společností.   


Lucid zahájila výrobu svých vysoce výkonných elektrických sedanů koncem loňského roku a očekává, že v roce 2022 jich vyrobí 20 000. Podruhé v tomto roce však společnost snížila svůj orientační výhled. Při zveřejnění výsledků za druhý kvartál Lucid oznámil, že v letošním roce očekává výrobu pouze 6 000 až 7 000 vozů.  


Rostoucí poptávka po elektromobilech 

Rawlinson zhodnotil problémy týkající se výroby slovy, že se firma potýká s „mimořádnými problémy v oblasti dodavatelského řetězce a logistiky“. Ve druhém čtvrtletí dodala pouze 679 elektromobilů a dosáhla tržeb ve výši 97,3 milionu dolarů. Analytici původně odhadovali, že automobilka dosáhne tržeb ve výši zhruba 147 milionů dolarů.  

Jak Musk poznamenal již před lety, není nic neočekávaného, že se při náběhu velkého výrobního procesu objeví technické závady. Tesla předvedla, že výrobce elektromobilů může tyto problémy překonat a stát se velmi profitabilním. Avšak dobrou zprávou pro investory, kteří investují do společnosti Lucid a dalších výrobců elektromobilů je, že poptávka zůstává nadále silná. 

Ceny vozů Lucid se pohybují od 87 400 do 150 000 dolarů. Přesto se počet objednávek v letošním roce neustále navyšuje. Společnost dále uvedla, že současný objem objednávek představuje potenciální tržby ve výši přibližně 3,5 miliardy dolarů. Tržní kapitalizace Lucidu přesahující 30 miliard dolarů však odpovídá téměř devítinásobku této úrovně tržeb.   


Potenciální rizika a hrozby 

Klíčovou otázkou pro investory zůstává, zda tyto pochybnosti přetrvají, a zda firma dokáže tuto poptávku uspokojit. A co je navíc důležité, nakolik jsou rizika v tomto ohledu již započítána do valuace akcií. Cena akcií společnosti Lucid již od počátku roku klesla o 45 %, ale i přesto není její potenciální budoucí poměr ceny k prodejům zdaleka tak nízký.  

Nebylo by překvapením, kdyby akcie v nejbližší době dále klesaly, zejména když řeší své výrobní nedostatky. Koneckonců to vypadá, že Lucid bude odstraňovat své současné nevyřízené rezervace minimálně do konce roku 2023.   


Investiční příležitost a světlá budoucnost 

Lucid však neusíná na vavřínech, neboť se snaží navyšovat výrobu. Společnost ukončila druhé čtvrtletí s objemem hotovosti a peněžních ekvivalentů ve výši 4,6 miliardy dolarů, což jí umožní fungovat i v následujícím roce. 

Lucid nyní prohlašuje, že restrukturalizuje svou logistiku a převede ji do vlastních rukou společně s výrobou. Rovněž oznámila, že najala nového vedoucího provozu, kterým se stal Steven David, bývalý výkonný pracovník mateřské společnosti Chrysler Stellantis.  

Automobilka Lucid plánuje vybudovat druhý výrobní závod, svůj první mimo USA, a to konkrétně v Saúdské Arábii. Její plány jsou podpořeny závazkem saúdské vlády nakoupit v příštích 10 letech 50 000 až 100 000 vozidel. Vzhledem k aktuálním a naléhavým problémům s výrobou se může zdát, že firma poněkud nadbíhá. 

Investoři, kteří začínají investovat do elektromobilů by se však na ně měli dívat z dlouhodobého časového hlediska. Odvětví je stále v počáteční fázi. I když výkaz společnosti Lucid za 2. kvartál nebyl pro její současné akcionáře nijak příznivý, investoři se správně zvoleným investičním plánem mohou mít zanedlouho příležitost nakoupit akcie na nižších úrovních, než na jakých se obchodují dnes.  


Howard Smith  
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00