Search
Close this search box.

Automobilka GM se opět rozjíždí. Býčí signál ve prospěch americké ekonomiky?  

Rozsáhlé výdaje, opětovný nárůst dividendy a program zpětného odkupu akcií jsou projevem optimismu automobilky ohledně její budoucnosti. Zatímco akciové indexy na ostatních trzích v pátek směřovaly k červeným číslům, investory General Motors (GM -2,90 %) naopak přepadla radost.  


Akcie GM vzrostly díky novinkám, že automobilka obnoví výplatu dividend a prodlouží platnost oprávnění ke zpětnému odkupu akcií. Automobilka rovněž oznámila, že v nadcházejících letech plánuje rozsáhlé investice do rozvoje své obchodní činnosti. Tyto kroky nasvědčují tomu, že GM věří v budoucí vývoj, a poskytují tak akcionářům důvod k většímu optimismu.   


GM zvažuje navrácení kapitálu akcionářům 

V dubnu 2020 společnost GM pozastavila výplatu čtvrtletních dividend kvůli nejistotám souvisejícím s koronavirem. Po více než dvou letech GM znovu vyplácí dividendy, i když ve znatelně nižší úrovni. Automobilka bude od následujícího měsíce vyplácet čtvrtletní dividendu ve výši 0,09 USD. To je méně než předchozí čtvrtletní dividenda, která činila 0,38 USD.   

GM však svým akcionářům vyplácí kapitál nejen ve formě dividend. Firma rovněž oznámila, že navyšuje svůj program zpětného odkupu akcií z původních 3,3 miliardy dolarů na 5 miliard dolarů. Důležitost tohoto programu dokládá skutečnost, že představuje 8 % tržní kapitalizace společnosti GM. 


Agresivní styl investování  

Generální ředitelka Mary Barraová kromě ohlášení expanze programu kapitálové návratnosti uvedla, že GM do roku 2025 chce investovat více než 35 miliard dolarů do rozvoje obchodních aktivit, včetně intenzivního vývoje elektromobilů a vybudování tuzemské infrastruktury pro výrobu baterií. 


Oživení globálního dodavatelského řetězce 

Zatímco investoři GM by měli být rozhodně potěšeni, tato zpráva by mohla mít dokonce rozsáhlejší důsledky nejen pro akcionáře automobilky. Tento agresivní přístup vedení svědčí o tom, že automobilový průmysl po období útlumu, které bylo způsobeno globálními restrikcemi v oblasti zásobování a logistiky, může opět nabrat na síle.  

Jak výkonná ředitelka, tak finanční šéf Paul Jacobson konstatovali, že důležitým faktorem pro rozhodnutí společnosti být agresivnější v programu kapitálové návratnosti a v investicích je momentální dynamika a zviditelnění některých klíčových strategických iniciativ podniku. 

Rostoucí důvěra vedení není nezbytně překvapující, neboť Barraová v hovoru o výsledcích za druhé čtvrtletí uvedla, že meziroční změny ve výrobě se v poslední době zlepšují. Vedení společnosti rovněž uvedlo, že poptávka po nových elektrických vozidlech řady HUMMER a LYRIQ je značně velká. Navíc poptávka je obzvlášť silná po nákladních automobilech. 

Navzdory vysoké poptávce po klíčových modelech GM jsou však dodávky stále pod optimální úrovní, což nutí řadu zákazníků vyčkávat na dodání svých vozů. Ať už je to jakkoli, je jasné, že GM věří ve svůj dlouhodobý potenciál. Jinak by automobilka pravděpodobně neschválila podstatné posílení programu zpětného odkupu akcií, neobnovila by výplatu dividend a současně by neoznamovala rozsáhlé výdajové plány.  

To je příznivá zpráva jak pro akcionáře GM, tak pro globální trh. Jelikož je globální dodavatelský řetězec velmi rozsáhlý, může tento pokrok u GM signalizovat, že se situace v oblasti dodavatelského řetězce zlepšuje i u jiných automobilek.  


Daniel Sparks  
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00