Search
Close this search box.

Automobilka General Motors podepsala důležitou dohodu s těžařskou společností Glencore

Americká automobilka General Motors plánuje velkou expanzi na poli elektromobility. Potřebuje však zajistit dodávky potřebných komponent pro výrobu baterií. Pomoci jí v tom má kontrakt s nadnárodní těžařskou společností Glencore, od níž bude odebírat kobalt. Akcie Glencore na zprávu zareagovaly růstem.


General Motors chce držet krok s dalšími významnými automobilkami světa, a tak si zajišťuje potřebné suroviny pro výrobu baterií do elektromobilů. Jenou z nich je kobalt, který se v bateriích používá pro prodloužení jejich životnosti, což představuje výrazný benefit. Právě baterie patří k nejdražším součástem elektromobilu, z pohledu spotřebitele je tedy důležité, aby vydržela co nejdéle, a navíc v solidní kondici.

Nadnárodní těžařská společnost Glencore se sídlem ve Švýcarsku je největším globálním producentem kobaltu, který tvoří jen 0,001 procenta zemské kůry. Glencore v roce 2021 vytěžila přes 25 tisíc metrických tun, což je o 10 tisíc tun (asi o dvě třetiny) více než druhý největší těžař kobaltu, společnost Eurasian Resources Group.

Společnost Glencore bude kobalt pro automobilku General Motors těžit ve svých dolech v Austrálii. Detaily kontraktu nebyly zveřejněny, ale dá se předpokládat, že Glencore bude kobalt pro General Motors zajišťovat minimálně do konce roku 2025. Do té doby General Motors chce zvýšit kapacitu pro výrobu elektromobilů na jeden milion vozů ročně.

Kontrakt ocenili také investoři, kteří projevili o akcie Glencore zájem. Jejich hodnota se během úterního obchodování zvýšila téměř o jedno procento, přičemž na intradenní bázi akcie Glencore posílily v jeden okamžik i o více než procento. Od začátku letošního roku hodnota společnosti Glencor stoupla již o více než 35 procent, meziroční přírůstek pak činí téměř 83 procent.


Ganapavaram,
Reuters


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00