Search
Close this search box.

ASML nebo Nvidia? Na kterého z polovodičových výrobců vsadit? 

ASML (NASDAQ: ASML) a Nvidia (NASDAQ: NVDA) jsou bezpochyby dvě nejvýznamnější výrobci polovodičů na světě. Pokud ale hovoříme o investování, jak se tedy rozhodnout? Kterou akcii zvolit?  


ASML je největším světovým výrobcem fotolitografických systémů, které se používají k vypalování vzorků obvodů na křemíkových deskách. ASML je také jediným výrobcem ultrafialových litografických systémů (EUV), které jsou nezbytné pro výrobu miniaturních čipů.  

Na druhou stranu Nvidia je lídrem na trhu s nezávislými grafickými procesory (GPU). Grafické procesory jsou obvykle spjaté s grafikou ve videohrách a aplikacích pro digitální multimédia, ale lze je využít i ke zpracovávání komplexních úloh umělé inteligence v datových centrech anebo k těžbě kryptoměn. 

ASML a Nvidia dosáhly v loňském roce rekordních úrovní, neboť přetrvávající nedostatek čipů přiměl investory k nákupu nejlepších akcií v tomto sektoru. Během uplynulých pěti měsíců se však akcie společností ASML a Nvidia propadly přibližně o 26 %, resp. 35 %, jelikož rostoucí úrokové sazby a další makroekonomické šoky odlákaly investory od technologických titulů.  Jak rychle roste ASML? 


Tržby firmy ASML vzrostly v roce 2020 o 18 % a v roce 2021 se jednalo o 33 % (v obou případech se jedná o meziroční nárůst). V letošním roce se očekává navýšení tržeb o 20 % na zhruba 22,3 miliardy eur. 

Hrubá marže vzrostla ze 48,6 % v roce 2020 na 52,7 % v roce 2021. Její hrubé marže neustále rostou, neboť přední tech firmy jako jsou TSMC, Samsung a Intel jsou totiž ochotny za její litografické systémy zaplatit nejvyšší ceny, protože se snaží vyřešit přetrvávající nedostatek čipů.  

ASML očekává, že její roční tržby do roku 2025 vzrostou na 24 až 30 miliard eur, a to na základě očekávání a rostoucí poptávce na trhu. Horní hranice této predikce předpokládá, že její roční tržby porostou v následujících čtyřech letech složenou roční mírou růstu až 13 % (CAGR).  Jak rychle roste Nvidia? 


Příjmy společnosti Nvidia vzrostly ve fiskálním roce 2021 (který skončil v lednu 2021) o 53 % a ve fiskálním roce 2022 vzrostly o dalších 61 %. Analytici však odhadují, že v následujícím roce 2023 její příjmy vzrostou jen o 29 % na 34,8 miliardy dolarů. 

Společnosti Nvidia se během posledních dvou let dařilo, a to díky tomu, že její herní a datová centra s grafickými procesory během pandemie běžela na plné obrátky.  

Uživatelé trávili více času doma a vylepšovali své počítače pro hraní videoher a práci na dálku, zatímco prudký nárůst používání cloudových služeb a aplikací přinutil datová centra zpracovávat více dat pomocí algoritmů strojového učení a umělé inteligence. 

Mnoho z těchto faktorů se však nyní na trhu po útlumu pandemie vytrácí. Kromě toho, těžaři kryptoměn kupují méně herních grafických procesorů a specializovaných těžebních karet, neboť ceny kryptoměn stagnují.  

Upravený zisk na akcii vzrostl v roce 2021 o 73 % a v letošním roce se jednalo o dalších 78 %. V roce 2023 se však analytici domnívají, že růst bude činit pouze 27 %, vzhledem k tomu, že její hlavní růstové faktory čelí náročnějším meziročním srovnáním. 

Na rozdíl od ASML, která produkuje součástky pro výrobu polovodičů, čelí Nvidia konkrétnějším výzvám souvisejícím s herním průmyslem a odvětvím datových center.  Kdo je vítězem?  


ASML a Nvidia jsou bezpochyby solidními akciovými tituly. Aktuálně ale nahrává do karet ASML, a to z několika prostých důvodů: její koncové trhy jsou relativně dobře diverzifikované, větší cenová převaha a v následujících několika letech pravděpodobně dosáhne konzistentnějšího růstu. 


Leo Sun  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05