Search
Close this search box.

Asijský kontinent potřebuje 17 600 letadel do roku 2040. Airbus jásá

Airbus a Boeing se v loňském roce přetahovaly o to, kdo se lépe prosadí na rostoucím světovém trhu letecké nákladní dopravy. Na asijském kontinentě roste potřeba po letecké dopravě, a Airbus očividně jásá.  


Airbus uvedl na trh verzi svého širokotrupého letounu A350 s cílem obsadit lukrativní segment trhu s proudovými letadly, kterému dlouho dominovala společnost Boeing. Boeing neusnul na vavřínech a uvedl na trh svůj nový nákladní letoun 777X, který si objednala společnost Qatar Airways.  

V pondělí však Airbus uvedl, že asijsko-pacifický region bude v příštích dvou dekádách potřebovat 17 600 nových letadel, což pro obě společnosti znamená dostatek prostoru ke generování miliardových tržeb. Asie jako dar z nebes 

Letecký segment v asijsko-pacifickém regionu se nezotavil tak, jako v jiných částech světa. Ačkoli se cestující ze Severní Ameriky vrátili ke konzumaci lastur a koláčů na slunné Floridě, mezinárodní osobní doprava v asijsko-pacifickém regionu zůstala v loňském roce o 93 % nižší než v roce 2019.  

Propad v letecké dopravě vyvolal extrémní tlak na letecké společnosti, ale obrovský počet nevyřízených objednávek dokázal Airbus ochránit před nejhorším. Také se mu dostalo podpory, když byl po několika haváriích uzemněn letoun 737 Max od společnosti Boeing. 

Dobrou zprávou pro letecké společnosti i výrobce proudových letadel jsou tržby z nákladní dopravy v Asii a Tichomoří, které v loňském roce vzrostly o 20,1 %, zatímco v roce 2020 klesly o 15,4 %. 

Tento nárůst je darem z nebes pro Airbus a Boeing, které společně drží prakticky 99 % duopolní podíl na celosvětovém trhu s velkými letadly, protože letecké společnosti se snaží nakoupit jak osobní, tak nákladní letadla, aby tak nadále rozšiřovali své obchodní aktivity.  

Společnost Airbus v pondělí uvedla a očekává, že v letech 2023 až 2025 dosáhne cestovní ruch v Asii a Tichomoří úrovně roku 2019 a že poptávka po nových letadlech v tomto regionu bude představovat více než 40 % celosvětové poptávky. 

Odhaduje se, že objem regionální letecké nákladní dopravy v asijsko-pacifickém regionu se do roku 2040 zdvojnásobí, což zvýší poptávku po nákladních letadlech i za hranice nejdivočejších snů samotných výrobců. 

Podle agentury Reuters by Singapore Airlines mohly potvrdit předběžnou objednávku nákladního letadla Airbus A350 již tento týden poté, co v prosinci podepsaly předběžnou dohodu. Háček však spočívá v tom, že aerolinky mohou na oplátku požádat o zrušení objednávek osobních letadel. 


The Daily Upside  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05