Search
Close this search box.

Apple a jeho App Store chystá velkou změnu. Investoři by měli zbystřit.

Apple a jeho App Store byl do nedávna pod tlakem veřejnosti, která očekává změny a vylepšení platebního systému. Od příštího roku umožní Apple uživatelům aplikací jako je Netflix nebo Spotify obejít platební ekosystém Applu a přesměrovat je tak rovnou na webové stránky poskytovatele služeb.  

Tento krok byl podnícen japonskou obchodní komisí a toto rozhodnutí Applu nabyde mezinárodní platnosti. Rovněž tento krok navazuje na nový jihokorejský zákon, který v srpnu vydal požadavek, aby společnost Apple nabízela alternativní platební možnosti v App Store. 

Proč by tedy měli investoři zbystřit a mají se čeho obávat? 


Malý zdroj příjmů, ale velký zisk 

V loňském roce vygeneroval App Store čistý příjem okolo 20 miliard dolarů. Společnost Apple zaujímá maximálně 30 % provizí za nákupy přes AppStore, které v loňském roce v celosvětovém měřítku dosáhly 64 miliard dolarů. 

Celkové tržby z AppStore tvoří méně než 7 % z celkových příjmů společnosti Apple. Nicméně marže provozního zisku podniku jsou však mimořádně vysoká. 

Zatímco App Store počítá s jednociferným procentním podílem příjmů, může to představovat více než 20% celkových provozních příjmů společnosti Apple. Investoři tedy musí věnovat bedlivou pozornost tomu, jakým způsobem se budou vyvíjet změny a obzvlášť jaký dopad bude mít firemní politika na rozvoj podnikání. 


Jaké změny očekávat? 

Začátkem roku 2022 umožní Apple koncovým uživatelům obejít platební systém v App Store a zároveň je přesměrovat na webové stránky konkrétního poskytovatele služeb. Uživatelé tak nemusí platit předplatné za koupi aplikace v App Storu, ale mohou za služby platit přímo u poskytovatele služeb. 

Pozoruhodné je, že obchodní model předplatného zaznamenal u Applu rostoucí trend. Ke konci třetího čtvrtletí zaregistrovala společnost Apple v rámci všech svých služeb více než 700 milionů předplatitelů, což zahrnuje i služby poskytované samotným Applem jako Apple Music a iCloud. To je nárůst o 150 milionů předplatitelů oproti stejnému období loňského roku, oznámil finanční ředitel Luca Maestri. 

Změna bude mít dopad na příjmy z App Storu. Největší předplatitelské služby, jako jsou Netflix a Spotify, v současné době neumožňují uživatelům se přímo přihlásit do aplikací iOS. Zatímco předplatné tvoří významnou část prodeje App Storu, změna pravděpodobně nebude mít drastický dopad na růst příjmů. 


Máme se tedy na co těšit? 

Apple je v USA pod rostoucím regulačním tlakem, pokud jde o její obchodní politiku App Store. Tím, že se Apple přikloní ve prospěch vývojářů, aniž by to mělo velký dopad na jeho růst, se možná podaří nějaký ten tlak zmírnit.

Pokud Apple dokáže uklidnit reakce vlád a soudů, může minimalizovat tak negativní dopad na své podnikání. V tomto světle je rozhodnutí společnosti Apple pozitivním krokem pro investory, i když to znamená, že Apple přijde o část svých příjmů.

Chcete se dozvědět jak obchodovat s komoditami?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář JAK ZAČÍT OBCHODOVAT S KOMODITAMI. Buďte o krok blíže k finanční nezávislosti!Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00