Search
Close this search box.

Americký jaderný sektor obdrží grant ve výši 6 miliard dolarů

Jaderný energetický průmysl v USA se snaží překonat negativní stereotypy od doby, kdy v roce 1979 došlo k částečnému zhroucení elektrárny Three Mile Island (Pensylvánie).  


Tento týden to vyzařuje pozitivismem: americký jaderný sektor obdržel tento týden finanční grant ve výši 6 miliard dolarů. Náhlé rozhodnutí o schválení finančního balíčku bylo způsobeno tím, že uhlíkově neutrální jaderná energetika je opět trendem, a navíc politikům usilující o potlačení emisí svítí zelená. Jaderná energetika a její budoucnost

Jaderná energie generovala po dobu 30 let asi 20 % celkové energie ve Spojených státech, ale vládní instituce ve státech jako Connecticut, Illinois, New York a New Jersey musely zasáhnout a udržet tak upadající jaderné generátory. To proto, že se jaderné elektrárny podbízely levným zemním plynem a obnovitelnými generátory, na které se vztahují dotace. 

Bidenova administrativa se svými ambiciózními cíli v oblasti klimatu prosadila finanční dotaci ve výši 6 miliard dolarů, aby udržela a zprovoznila 93 reaktorů, které jsou ve velmi špatné kondici. 

Od roku 2013 bylo odstaveno celkem 13 amerických reaktorů – zejména newyorský Indian Point, který byl posledním funkčním reaktorem, ale jeho provoz se pozastavil letos v dubnu. Výzkumná společnost Rhodium Group začátkem tohoto roku odhadla, že více než 50 % amerických jaderných elektráren je na cestě ukončení provozu, a to do roku 2030. 

Finanční grant ve výši 6 miliard dolarů by nemusel vydržet dlouho: podle reportu organizace Union of Concerned Scientists z roku 2018 by bylo potřeba napumpovat ročně částku ve výši 814 milionů dolarů, aby se jaderné elektrárny dostali zpět na hranici rentability. 

Mohlo by to však posloužit jako most, pokud by Kongres schválil úvěr na výrobu elektřiny, což by podle provozovatelů bylo mnohem lukrativnější než samotný záchranný balík. 

V blízké době nelze očekávat masivní výstavbu dalších jaderných elektráren – pouze jedna je ve výstavbě, ale náklady na konstrukci se již zdvojnásobily na 28 miliard dolarů. Navrhovaný systém daňových úlev by mohl dát vzniknout menším modulárním reaktorům. 


The Daily Upside
The Motley Fool


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00