Když dvě centrální banky dělají totéž, nemusí to nutně vést ke stejnému výsledku. Naposledy se o tom přesvědčil americký dolar a euro. Dolar totiž mírně zpevnil vůči koši měn, euro naopak ztratilo. Koruna je zatím stabilní, přestože se úrokový diferenciál mezi Českou republikou a USA a eurozónou zmenšil.
Americký dolar během čtvrtečního obchodování získal vůči koši měn solidních 0,3 procenta. Euro naopak vůči koši měn půl procenta ztratilo.
Jde o bezprostřední důsledek měnověpolitických rozhodnutí amerického Federálního rezervního systému a Evropské centrální banky, která následovala den po sobě.
Paradoxní na tom je, že v obou případech se centrální bankéři rozhodli zvýšit základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu.
Rozdíl je ale v tom, že v případě Fedu šlo o očekávaný krok, který je v souladu s rozhodnutími v předchozích případech, u ECB došlo ke zpomalení zpřísňování měnové politiky.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová ovšem během čtvrteční tiskové konference následující po měnověpolitickém zasedání jasně vzkázala, že nešlo o poslední zvýšení sazeb v rámci stávajícího měnověpolitického cyklu. Ani to však nestačilo, aby euro udrželo své pozice.
Poměrně překvapující je v této souvislosti také vývoj české koruny.
Bankovní rada ČNB totiž den před jednáním ECB rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na sedmi procentech. A jelikož ECB svou sazbu zvýšila, úrokový diferenciál mezi Českou republikou a eurozónou se opět zmenšil, což by mělo vést ke korekci koruny.
Její kurz však vůči euru zůstal pod hranicí 23,50 za euro. Žádné drama se neodehrálo ani ve vztahu k dolaru.
Zdroj: -red- Brettell – Reuters