Základní úrokové sazby americké centrální banky by mohly na prosincovém zasedání Federálního rezervního systému opět vzrůst. I toto očekávání ovlivňovalo kurz amerického dolarů vůči dalším hlavním měnám. Podle amerického ekonoma Paula Krugmana ale není příliš pravděpodobné, že by se sazby Fedu dostaly až na pět procent.
Americký dolar během pátečního obchodování sílil vůči dalším hlavním světovým měnám. Nejvíce získával v porovnání s britskou librou, která podléhala tlaku kvůli plánu na konsolidaci veřejných financí představenému britským ministrem financí Jeremym Huntem.
Dalším důvodem byl růst úrokových sazeb u amerických dluhopisů. A v neposlední řadě se na zpevnění americké měny podepsal odhad šéfa saintlouiské pobočky Federálního rezervního systému Jamese Bullarda. Ten totiž vyjádřil přesvědčení, že základní úroková sazba Fedu by mohla vystoupat nejméně na pět procent.
Nejbližší měnověpolitické zasedání Fedu proběhne přibližně v polovině prosince. Trhy očekávají, že většina členů Výboru pro operace na volném trhu se vysloví pro růst sazeb o půl procentního bodu. Poslední čtyři zvýšení proběhla vždy razantněji, a to o 0,75 procentního bodu.
Skeptický k takovému vývoji ale je americký ekonom Paul Krugman, který v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že „Fed již vykonal dost“ v boji proti inflaci, a že pravděpodobnost zvyšování úrokové sazby až na pět procent je jen málo pravděpodobné.
Bullard ale připustil, že pokud to bude nutné (tedy pokud inflace nepotvrdí svůj klesající trend), mohou se sazby postupně zvýšit až na 7 procent.
Zdroj: Carew, Robertson – Reuters
Balance of Power Podcast, Bloomberg