Navzdory všem očekáváním na konci loňského roku, americké akcie do roku letošního vstoupily s pochmurnou náladou. A příliš se toho na vývoji hlavního indexu Wall Street nezměnilo. Proč? Co je příčinou zatím velmi žalostné situace na akciových trzích?
Hlavní index newyorské burzy S&P 500 od začátku letošního roku oslabil už bezmála o jednu pětinu. Jen během dubna ztráta indexu činila kolem 13 procent, což je nejprudší dubnový pokles od roku 1939. Podle analytiků začíná na trhu převládat takzvaná medvědí nálada, která předznamenává, že vlně akciových výprodejů zdaleka neodzvonilo.
Příčin dosavadního vývoje v letošním roce je několik, tou nejvýznamnější je pak zhoršené očekávání investorů o měnové politice Fedu (americká centrální banka). Ten totiž v březnu přistoupil poprvé od roku 2018 ke zvýšení úrokových sazeb. Pro akciové trhy to znamená, že na ně bude proudit nižší objem peněz.
Akciové trhy rovněž citlivě reagují na vývoj inflace. Pokud ta roste, roste také pravděpodobnost, že Federální rezervní systém zvýší své úrokové sazby mnohem markantněji. A tedy že bude dále tlumit poptávku po akciích, čímž pádem vytvoří tlak na jejich pokračující oslabování.
Pro investory může být známkou pozitivního vývoje skutečnost, že míra inflace se v USA během dubna dostala na 8,3 procenta, což je ale nepatrně méně, než činila inflace v březnu. Existuje tedy určitá naděje, že americká inflace kulminovala, a tím pádem lze očekávat umírněnější politiku Fedu.
Burzy jsou v neposlední řadě „vyděšené“ z vypuknutí a následného průběhu války na Ukrajině. Akciové trhy sice již do určité míry válku na Ukrajině zakomponovaly do svých očekávání, její brzké ukončení jim ale nepochybně vlije optimismus do žil.
Krauskopf,
Reuters