Obchodování na Wall Street bylo v pátek zakončeno mírným poklesem. Hlavní indexy oslabovaly v rozmezí od 0,2 do 0,42 procenta. Nejvíce se propadl Dow Jones Industrial Average. Naopak evropské akcie zakončily obchodní týden solidním růstem, žádný z významných indexů však nezaznamenal přírůstek, který by převýšil jedno procento.
Ve Spojených státech ke konci uplynulého obchodního týdne mírně převládlo mezi investory přesvědčení, že Federální rezervní systém ještě jednou zvýší své úrokové sazby, a to nejspíše o čtvrt procentního bodu.
Tento sentiment vyvolala čerstvá data z amerického průmyslu či maloobchodu.
„Průmyslová produkce a využití výrobní kapacity se ukázaly silnější, než se očekávalo. Oboje pak naznačuje, že Fed ještě sazby zvýší nejspíše nejen v květnu, ale možná i v červnu,“ uvedl pro agenturu Reuters Sal Bruno, hlavní investiční analytik newyorské společnosti IndexIQ.
Očekávání v tomto směru přiživilo také vyjádření šéfa atlantské pobočky Federálního rezervního systému Raphaela Bostice.
Ten prohlásil, že další zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu Fedu pomůže ukončit cyklus zvyšování sazeb. Podobně hovořil také Austan Goolsbee, prezident chicagské pobočky Fedu.
Zcela opačně ale vidí situaci bývalá guvernérka Fedu Janet Yellenová, která dnes slouží v administrativě Joea Bidena jako ministryně financí. „Banky nejspíše budou mnohem opatrnější v situaci po pádu dvou bank.
Už jsme zaznamenali zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů v bankovním sektoru, a to ještě před touto epizodou. To znamená, že další zpřísnění může přijít,“ řekla Yellenová.
Podle ní by právě obezřetnější chování bank mohlo být důvodem pro Federální rezervní systém, proč už dále sazby nezvyšovat, nebo je alespoň nezvyšovat o tolik. Obezřetnější chování bankovního sektoru by tak mohlo suplovat zpřísňování měnové politiky. A to by hrálo do karet právě akciovým a dalším trhům finančního světa.
Zdroje: Culp, Lawder – Reuters