Search
Close this search box.

Americké akcie v předvečer rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách výrazně posílily

Zatímco akciové burzy v Evropě během úterý zakončily v mírně negativním teritoriu, Wall Street se vydala rozhodným způsobem směrem vzhůru. Největší zisk si připsaly technologické tituly, zhruba dvě procenta ale přidal i souhrnný index newyorské burzy.


Už ve středu v odpoledních hodinách středoevropského času se dozvíme, jak moc americká centrální banka zvýší úrokové sazby. V předvečer klíčového měnověpolitického rozhodnutí však americké akcie výrazně posilovaly, což může značit, že trhy sázejí spíše na mírný růst sazeb, a tedy velmi obezřetné zpřísňování měnové politiky. Že k růstu sazeb poprvé od propuknutí koronavirové pandemie dojde, je ale prakticky jisté.

V úterý na Wall Street nejvíce posilovaly technologické akcie, když index Nasdaq zpevnil bezmála o tři procenta. Kolem dvou procent si připsal také souhrnný index newyorské burzy S&P 500 a index Dow Jones Industrial Average.

K optimismu přispělo také zlevňování ropy. Cena jednoho barelu typu brent se po témě třech týdnech dostala pod sto dolarů, a klesla tak o více než šest procent. Podle analytiků se na trzích projevilo opadnutí obav z nedostatku. „Zcela otevřeně očekávám, že ropa se bude vracet zpět k 40 až 50 dolarům za barel,“ uvedl pro portál Yahoo! Finance Mike McGlone, analytik agentury Bloomberg.

Tak výrazné zlevnění ropy by totiž pomohlo k opětovnému nastartování oživení globální ekonomiky, která by ovšem stále zůstala zatížená rizikem negativních dopadů ruské agrese na Ukrajině. V tuto chvíli se ale zdá, že akciové trhy silněji vnímají bezprostřední pozitivní zprávy, jako je právě očekávané mírné zpřísňování měnové politiky Fedu a pád cen černého zlata.


Semenova, Yahoo! Finance
Kollmeyer, Marketwatch.com


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00