Search
Close this search box.

Americké akcie sestoupily z rekordních výšin. Trh čeká konsolidace, míní odborníci

Akcie obchodované na Wall Street zažily během úterního obchodování relativně velký propad. Všechny důležité indexy ztrácely více než jedno procento, a korigovaly tak předchozí několikadenní růsty.


Bez větší nadsázky se dá říci, že americké akcie v úterý sestoupily z rekordních úrovní, kterých se jim podařilo v předchozích dnech dosahovat. Podle analytiků je bezprostřední příčinou tohoto poklesu zklamání z údajů o vývoji maloobchodních tržeb ve Spojených státech.

Červencové útraty Američanů v obchodech byly totiž oproti předchozímu měsíci o 1,1 procenta nižší. Trh sice s poklesem tržeb počítal, ovšem pouze ve výši 0,3 procenta. Nejvíce se na meziměsíčním propadu maloobchodních tržeb podepsaly nižší prodeje automobilů. Ale i bez prodejů osobních vozidel došlo k poklesu o 0,4 procenta. Maloobchodní tržby tak jen potvrdily předchozí zjištění, že spotřebitelská důvěra Američanů v ekonomiku se snížila.

„Je zde mnoho důvodů pro to, abychom se z krátkodobého hlediska měli na pozoru. Ať už jde o šíření delta varianty koronaviru, výhled inflace nebo stále poměrně vysokou nejistotu ohledně ekonomického vývoje v nejbližších měsících,“ uvedl pro portál Yahoo! Finance Jon Adams, investiční stratég společnosti BMO Global Asset Management. Adams nevyloučil, že v krátkodobém horizontu nastane na trhu konsolidace. „Možná během jednoho, dvou následujících měsíců,“ dodal.

Střednědobý výhled je ale podle něho poměrně optimistický. „Společnosti oznamovaly excelentní výsledky za druhý kvartál. V tom je tato výsledková sezóny výjimečná. Ukazuje se, že ekonomika stojí na silných základech,“ řekl dále Jon Adams.

Poklesy akciových trhů bývají zpravidla dobrou příležitostí pro dokoupení některých titulů do investičního portfolia. Je však třeba věnovat pozornost, které akcie stojí za nákup. Odborníci v této souvislosti hovoří o cyklických titulech, jelikož jejich vývoj je spjat s průběhem hospodářského cyklu. A globální ekonomika se stále ještě nachází ve fázi jen mírného oživení.


McCormick, Yahoo! Finance
Rockeman, Bloomberg

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05