Search
Close this search box.

Americká centrální banka v podpoře ekonomiky nepřestane

Šéf americké centrální banky Jerome Powell ujistil, že současná epizoda vysoké inflace v USA má pouze přechodní charakter. Její další výrazně převyšování dvouprocentního cíle Fed nedopustí, ale zároveň hodlá držet úrokové sazby na mimořádně nízké úrovni i nadále.


V tomto duchu odpověděl šéf Federálního rezervního systému Jerome Powell republikánskému senátorovi Ricku Scottovi zvolenému za stát Florida. Scott totiž vyslovil obavy, zda Fed má stále inflaci pod kontrolou a zda není čas na utahování měnové politiky. „Stojíme pevně oběma nohama na zemi a jsme schopni dostát svému mandátu – docilovat maximální zaměstnanost a cenovou stabilitu,“ uvedl Powell.

Americká centrální banka zhruba před rokem přikročila k ráznému uvolnění měnové politiky v reakci na nastupující koronavirovou krizi. Kromě snížení úrokových sazeb na technickou nulu zahájila takzvané kvantitativní uvolňování, tedy nákupy vládních dluhopisů a hypotečních zástavních listů v objemu 120 miliard dolarů měsíčně.

Pro akciové trhy je Powellovo ujištění v pokračování této uvolněné měnové politiky dobrou zprávou. Na finanční trh totiž bude i nadále proudit dodatečná likvidita, kterou investoři budou používat k dalšímu nákupu akcií, což nejspíše povede k dalšímu zpevňování hlavních indexů na Wall Street.


Saphir, Reuters
CNN Business


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00