Search
Close this search box.

Amazon vs. index S&P 500: Co je lepší investicí? 

V současné době se nacházíme v pásmu medvědího trendu, který je obvykle definován jako období, kdy trh ztratí 20 % nebo i více své původní hodnoty během vymezeného časového horizontu. K 27. června index S&P 500 od počátku roku klesl o 18 %, ale na sklonku měsíce se propadl o více než 20 %, a tuto hranici může opět překročit.  


Investoři, kteří teprve začínají s investováním, se při pohledu na výkonnost indexu S&P 500 mohou zamyslet nad tím, zda do něj investovat prostřednictvím podílového fondu nebo ETF. Byla by pro začínajícího investora lepší volbou populární akcie Amazonu (AMZN -2,49 %)? Pojďme se blíže podívat na to, zda tomu skutečně tak je.  


Začínejte pozvolna a jednoduše 

Nejlepší rada, kterou vám někdo může dát, když začínáte s investováním je: „Začni pozvolna a dej tomu čas.“ Investování je celoživotním procesem učení, proto čím déle se mu věnujete, tím více znalostí si osvojíte, a zároveň pochopíte, jak různé akcie a sektory reagují na jednotlivé tržní cykly. 

Chcete-li si to zjednodušit, hledejte osvědčené a kvalitní akcie, které se již léta pohybují na trzích a jsou lídrem ve svém oboru. Jedna z takových společností je Amazon, gigant v oblasti e-commerce, který je pátou největší společností na světě z hlediska tržní kapitalizace, která vyjadřuje celkovou hodnotu jeho akcií. 

Nyní je mimořádně vhodná doba na posouzení toho, zda investovat do akcií Amazonu, neboť na začátku června dokončil štěpení akcií v poměru 20:1. Stalo se tak proto, že cena akcií se v průběhu několika dekád rychlého růstu vyšplhala tak vysoko (aktuálně přes 2 000 dolarů za akcii), že zřejmě odradila řadu investorů, včetně těch, kteří do společnosti investovali poprvé. 

Po štěpení akcií si nyní noví investoři mohou koupit jednu akcii Amazonu za přibližně 114 dolarů za akcii. Od 8. června, kdy došlo ke štěpení akcií, se cena akcií ještě více propadla a od té doby klesla o 31 %. Její valuace však zůstává extrémně vysoká, tj. poměr forwardové ceny k zisku je 65, což je více než 52 na začátku roku a 57 loni touto dobou.  

Amazon nepochybně pociťuje dopady inflace a zpomalování ekonomiky, ale přesto je stále největším online prodejcem na světě a jeho divize Amazon Web Services, která poskytuje cloudové služby pro firmy, je rovněž lídrem v rámci tohoto odvětví. 


Je index S&P 500 vhodnější investicí? 

Amazon je ovšem součástí indexu S&P 500, což je index 500 největších amerických společností podle tržní kapitalizace. Do tohoto indexu můžete investovat prostřednictvím různých ETF, jelikož všichni hlavní poskytovatelé ETF fondů mají ve své správě alespoň jeden fond, který kopíruje výkonnost tohoto indexu. 

Za posledních 10 let dosáhl index S&P 500 ročního výnosu přibližně 11,5 % (k 27. červnu) a za posledních 30 let zaznamenal roční výnos přibližně 8 %. S&P 500 je skvělou prvotní investicí, neboť zajišťuje přístup k 500 největším společnostem na světě v daném časovém období, které odrážejí ekonomický vývoj, k nimž dochází na trzích v průběhu let. 

Navíc poskytuje širokou diverzifikaci, takže i když některé z nich mohou v daném okamžiku klesat, jiné pravděpodobně vyrovnají ztráty ziskem. ETF sledující index S&P 500 je nezbytnou součástí každého investičního portfolia. Dokonce i Warren Buffett má ve svém portfoliu dva ETF fondy, které sledují index S&P 500. 

Společnost Amazon dosáhla za posledních 10 let (k 27. červnu) průměrného ročního výnosu 26 % a zůstává tak výbornou dlouhodobou investicí. Pokud však pomineme nejbližší časový horizont, Amazon by se měl z tohoto poklesu brzy vzpamatovat a nedávné štěpení jeho akcií by mělo v dlouhodobém výhledu přispět k přílivu dalších nových investorů. 


Dave Kovaleski  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05