Search
Close this search box.

Amazon čelí žalobě kvůli údajné monopolizaci trhu s audioknihami

Americký gigant v oblasti elektronického obchodu Amazon čelí hromadné žalobě kvůli údajnému monopolizování maloobchodního trhu s audioknihami. Žaloba tvrdí, že v důsledku toho autoři přeplácejí za distribuci svých děl.

zdroj: shutterstock.com

Autorka Christine DeMaio, která publikuje pod jménem CD Reiss, podala žalobu u amerického okresního soudu pro západní okres Washingtonu a tvrdí, že praktiky společnosti Amazon porušují americké antimonopolní zákony. V žalobě se uvádí, že za exkluzivní distribuci účtuje Amazon autorům, jako je Reiss, nejméně 60 % prodejní ceny, kterou stanovuje platforma. U neexkluzivních titulů se poplatek zvyšuje na nejméně 75 % kupní ceny. Navzdory těmto podmínkám Reissová distribuuje své audioknihy prostřednictvím Amazonu již čtyři roky, a to exkluzivně i neexkluzivně, v závislosti na titulu.

Podle stížnosti citované agenturou Reuters je používání exkluzivních smluv ze strany Amazonu strategií „uzamčení obsahu“, která brání konkurentům v tom, aby se tomuto gigantu v oblasti elektronického obchodu postavili, a ovlivňuje prodej audioknih v hodnotě miliard dolarů. Steve Berman, právní zástupce žalující strany, uvedl: „Smlouvy s Amazonem se uzavírají na dobu neurčitou: „Autoři si zasloužili spravedlivou cenu za svá díla a ne to, aby se stali obětí zneužívajících monopolních praktik společnosti Amazon.“ Akvizice společnosti Audible společností Amazon v roce 2008 za přibližně 300 milionů dolarů vynesla Audible na pozici největšího prodejce audioknih na světě, který ovládá více než 60 % domácích nákupů, zatímco Apple drží přibližně 20 %.

Žaloba požaduje náhradu škody přesahující 5 milionů dolarů a status hromadné žaloby pro tisíce autorů a držitelů práv, kteří společnosti Amazon zaplatili distribuční poplatek ve výši nejméně 60 % z prodeje. Žaloba zdůrazňuje, že tento poplatek se zvyšuje na 75 % u „neexkluzivních“ audioknih dostupných na Amazonu a dalších platformách. Advokátní kancelář Hagens Berman Sobol Shapiro, která žalobce zastupuje, vede rovněž spotřebitelskou antimonopolní žalobu obviňující Amazon z umělého navyšování cen elektronických knih.

ZDROJ: YAHOO.FINANCE.COM

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05