Search
Close this search box.

Alibaba disponuje tajným investičním aktivem. Dobrá zpráva pro investory?  

Čínský gigant Alibaba měl v roce 2020 vstoupit na burzu se svým podílem ve skupině Ant Group za masivní valuaci. Je tedy pravděpodobné, že firma opět chystá zaklepat na burzovní vrátka. Alibaba (BABA -5,00 %) totiž podnikla kroky, které by mohly oživit IPO jejího holdingu Ant Group. Její předchozí pokus o vstup na burzu skončil totiž obrovskou ztrátou.  


Skupina Ant Group spravuje aplikaci pro digitální platby spadající pod značkou Alipay. Společnost založil Jack Ma, který rovněž vybudoval Alibabu. Platební aplikaci Alipay používá zhruba 1,3 miliardy uživatelů v rámci peněžních transakcí na internetových stránkách e-commerce a kdekoli, kde jsou akceptovány platby prostřednictvím mobilních telefonů. 

Aplikace navíc umožňuje uživatelům přístup k fondu peněžního trhu, ke službě typu „kup teď, zaplať později“ a k internetovému bankovnictví. Alibaba vlastní 33 % podíl ve skupině Ant Group. V roce 2020 plánoval Ant vstoupit na burzu jako autonomní společnost, což by tuto rychle rostoucí firmu ocenilo na více než 300 miliard dolarů. V té době by Ant Group byla větší než americké banky Wells Fargo a Goldman Sachs. 


Kde je ten utajovaný investiční klenot?  

Bohužel pro akcionáře společnosti Ant bylo IPO na poslední chvíli zamítnuto čínskou vládou, která začala vydávat přísná nařízení vůči čínským technologickým firmám, jako je právě Ant, které poskytují finanční služby, ale nejsou regulovány jako finanční instituce. 

V důsledku regulací se řada čínských akcií, včetně Alibaby, začala prudce propadat. V říjnu roku 2020 akcie Alibaby klesly z více než 300 dolarů za akcii na současnou cenu kolem 90 dolarů. Čínská lidová banka však nedávno schválila žádost od společnosti Ant o vytvoření nového finančního holdingu. 

Přijetí této žádosti by mohlo znamenat, že Ant je nyní v souladu s právními předpisy, a mohlo by tak připravit podmínky pro další pokus o IPO. V centru tohoto sporu je bývalý generální ředitel a zakladatel společnosti Jack Ma. Charismatický Ma vlastní 50,52 % podíl ve skupině Ant Group a majoritní podíl v mnoha dalších dceřiných podnicích Alibaby. 

Deník Wall Street Journal informoval, že se Ma hodlá vzdát kontroly nad skupinou Ant Group. Regulační orgány tak již nemusí považovat Alibabu a Ant za subjekty se vzájemnou vazbou a čínské regulační orgány mohou příznivě nahlížet na IPO ze strany Ant Group. 


Jsou akcie Alibaby nyní vhodné k nákupu? 

Pokud má Ant Group valuaci přes 300 miliard dolarů, na kterou byla oceněna před svým neúspěšným vstupem na burzu, měl by třetinový podíl Alibaby hodnotu asi 100 miliard dolarů. Mezi hlavní oblasti podnikání Alibaby patří oblíbená platforma pro e-commerce a rychle se rozvíjející cloudové služby, které zaujímají 5 % celosvětového trhu s cloudovými technologiemi. 

Ve fiskálním roce ukončeném 31. března roku 2022 dosáhla společnost Alibaba čistého zisku ve výši 9,7 miliardy dolarů. Při výpočtu průměrného pětiletého poměru P/E ve výši 32násobku by tedy Alibaba měla mít hodnotu 310 miliard dolarů. Po připočtení podílu ve skupině Ant Group ve výši 100 miliard dolarů by celková hodnota Alibaby činila přibližně 410 miliard dolarů. 

Současná tržní kapitalizace Alibaby je pouhých 275 miliard dolarů, což může pro akcionáře představovat významnou příležitost ke zhodnocení svých investic. Čínská regulace v oblasti fintechu byla jednou z příčin poklesu ceny akcií, ale zdá se, že tyto problémy jsou už minulostí.  Nicméně se akcionáři nyní potýkají s potenciálním stažením akcií Alibaby z amerických burz.  

Problematika vyřazení akcií z burzy spočívá v tom, že spousta velkých institucionálních investičních fondů nemůže držet akcie společností, které nejsou kótovány na významných burzách. Na druhou stranu to představuje příležitost pro individuální investory, kteří mohou akcie držet, pokud se přesunou na mimoburzovní trhy nebo zahraniční burzy. 


BJ Cook  
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00