Search
Close this search box.

Akcie zakončily divoký týden v kladném teritoriu. Volatilita ale zřejmě přetrvá

Nejvýznamnější akciové burzy v Asii, Evropě i Severní Americe mají za sebou vskutku rozporuplný týden. Jeho první polovina byla poznamenána výrazným kolísáním hlavních indexů, ve čtvrtek pak na trhy dorazila výprodejová vlna. Během pátečního obchodování však burzy své předchozí ztráty částečně korigovaly.


Pesimistická nálada investorů, která se na akciových burzách rozmohla, má prakticky dvě hlavní příčiny: narůstající míra inflace a z ní pramenící obavy ze zpřísňování měnové politiky, a pokračující války na Ukrajině. Přitom se zdá, že inflace a válečný konflikt na východě Evropy jsou do značné míry spojité nádoby.

Ruská agrese má totiž přímý dopad na ceny energií, jimiž je zásobována západní část Evropy, a rovněž na ceny obilí, neboť Ukrajina nebude schopna zásobovat touto zemědělskou komoditou tradiční odbytiště jako je Blízký Východ nebo severní část Afriky.

Významné centrální banky, které byly až donedávna vůči narůstající inflaci chladné, si postupně uvědomují, že její příčiny nejsou krátkodobou záležitostí, a tak se chystají k rázným činům. Americký Fed již sazby několikrát zvýšil, podobně jako Bank of England, a k akci se připravuje také Evropská centrální banka, která dosud akcelerující inflaci víceméně přihlížela.

Pro akciové trhy to bude znamenat výrazné omezení přílivu likvidity, a tedy tlumení poptávky po tomto typu aktiv, což bude vytvářet tlak na pokles jejich ceny. Burzovní indexy jako S&P, Nasdaq, Stoxx 600, Shanghai Composite, Nikkei nebo Hang Seng proto kolísají výrazněji než obvykle.

Při zvažování investic do akcií je nutné brát v potaz v mnohem větší míře fundamentální faktory a pečlivě vybírat konkrétní tituly, jež jsou aktuálním vývojem ovlivněny pozitivně. Může se to týkat těžařských, potravinářských, ale i zbrojařských firem. Minimálně na nějakou dobu vstupujeme do časů, kdy na akciových trzích nebude možné vypozorovat jednoznačný trend vývoje.


-red-


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00