Search
Close this search box.

Akcie v roce 2022: Nečekejte velký růst, varují experti. Jenže to říkali loni také

Právě končící rok byl z hlediska akciových trhů výjimečný. Vezly se totiž na vlně mimořádně uvolněné měnové politiky neboli politiky levných peněz, vzhůru je tlačilo také relativně rychlé ekonomické oživení po několika vlnách pandemie koronaviru.


Těsně před koncem roku 2021 se však podmínky mění. Šíření varianty omikron viru SARS-CoV-2 vzbuzuje obavy o pokračování hospodářského oživení a svět zároveň drtí inflace, kterou nepamatujeme několik dekád. Centrální banky v čele s Federálním rezervním systémem, Evropskou centrální bankou a Bank of England proto daly jasně najevo, že tempo růstu cen chtějí zkrotit.

Bank of England dokonce jako první centrální banka ze zemí G7 zvýšila úrokové sazby, Fed a ECB zatím jen oznámily omezení či konec kvantitativního uvolňování. Podle expertů oslovených portálem Barron´s.com došlo na samém prahu roku 2022 k otočení kormidlem, což bude znamenat, že akciové burzy nebudou živeny dalšími dávkami „steroidů“ v podobě vypouštění likvidity na trh. Mnohem více tedy bude záležet na fundamentech konkrétních titulů, než jsme byli doposud zvyklí.

Jenže něco podobného experti tvrdili také loni, když předpovídali vývoj v roce 2021. Tehdy se očekávalo, že hlavní index newyorské burzy zpevní v letošním roce přibližně o deset procent. Realita je ovšem taková, že index S&P 500 posílil téměř o 25 procent, tedy 2,5krát více, než analytici odhadovali.

Zároveň je ale třeba zdůraznit, že nelze trend roku 2021 jednoduše prodloužit do roku 2022. Jak již bylo řečeno, podmínky se změnily, a tak skutečně příští rok nemusí být na burzách tak veselo jako letos. Na druhé straně pravděpodobně není třeba mít obavy z nějakého kolapsu (pokud se samozřejmě neobjeví podobná černá labuť jako v prvním čtvrtletí roku 2020). Měnověpolitické přistání bude hladké a globální ekonomika se nejspíše nadechne k ještě silnějšímu oživení než letos. Fundamenty tak nakonec mohou převážit nad efekty končícího „zalévání“ trhů lacinými penězi.


Jasinski, Barron´s.com
Bary, Barron´s.com


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05