Spolupráce mezi velkou farmaceutickou společností a menším partnerem vedla při vývoji vakcíny proti koronaviru k úspěchu. Akcie Sanofi vyhlížejí nedočkaví investoři, neboť se blíží termín schálení její vakcíny.
Spolupráce amerického Pfizeru a německého BioNTechu vedla ke schválení úplně první vakcíny proti koronaviru. Podobný úspěch zaznamenala také AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou.
Jenže společné úsilí francouzské farmaceutické skupiny Sanofi a britské GlaxoSmithKline zpočátku ovoce nepřineslo.
Poslední týdny ale přinesly dobré zprávy. Vakcína proti koronaviru z dílny Sanofi je ve třetí fázi klinického testování. A pokud vše půjde dobře, mohla by být ještě před koncem tohoto roku dostupná na trhu.
Podle mluvčího skupiny Sanofi Nicolase Kressmanna je vývoj dokonce tak daleko, že vakcína se již vyrábí. To by znamenalo, že by se mohla dostat k použití prakticky hned poté, co jí zelenou dají regulátoři.
Tedy v případě Evropské unie Evropská agentura pro léčiví přípravky (EMA), ve Spojených státech pak podléhá schválení Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).
Blížící se úspěch Sanofi ve vývoji koronavirové vakcíny už upoutal pozornost také analytiků a investorů.
Akcie Sanofi od poloviny loňského února ztratily asi 13 procent. Nicméně se začínají objevovat doporučení pro jejich nákup a posouvání cílové ceny směrem vzhůru.
Brokerská společnost Boursorama se zeptala 26 analytiků na investiční doporučení pro akcie Sanofi a plná polovina z nich uvedla, že jsou vhodné k nákupu.
Medián cílové ceny dosáhl úrovně necelých 105 eur, což je asi 29 procent nad aktuální tržní cenou.
Sanofi se navíc podařilo ve druhém čtvrtletí svými hospodářskými výsledky předčít očekávání trhu, její prodeje meziročně vzrostly o 12,4 procenta. Čistý zisk stoupl o necelých 17 procent.
Zdroj: Briancon, Barron´s.com