Search
Close this search box.

Akcie Palantir: Rok 2040 a zářná budoucnost

Logo společnosti Palantir na displeji chytrého telefonu, akcie Palantir
Zdroj: shutterstock.com

Společnost Palantir Technologies je od svého vstupu na burzu kolísavou akcií. Do roku 2025 plánuje dosáhnout více než 30% nárůstu tržeb. I když se růst akcie Palantir za 15 let zpomalil, pro trpělivé investory může v budoucnu generovat solidní výnosy.    


Akcie Palantiru za poslední rok zažily několik divokých výkyvů. Od okamžiku, kdy se poprvé obchodovaly na burze se cena akcií pohybovaly kolem 10 dolarů. Aktuálně je hodnota na dvojnásobku.

Pojďme nyní vypustit všechny předpovědi a investiční humbuk a realisticky se zaměřme na to, zda má Palantir potenciál generovat solidní výnosy.


Nové zákazky v komerční sféře  

Palantir odhaduje, že v letech 2021 až 2025 budou jeho tržby růst nejméně o 30 % ročně. Podle této prognózy by její celkové tržby mohly do roku 2025 vzrůst o 4,3 miliardy dolarů.  

Růst komerčních aktivit se v předchozím roce zrychlil a v posledním kvartále předstihl i výsledky v oblasti státní správy. 


Tržní kapitalizace a dynamický růst    

Společnost Palantir si však nestanovila žádné dlouhodobější cíle po roce 2025. Na základě růstové trajektorie by se její roční růst tržeb mohl v následujících 10 letech zpomalit a následně stabilizovat.  

Pokud by jeho růst tržeb zpomalil na 15 % ročně, což by bylo srovnatelné se současným růstem Microsoftu, mohl by Palantir v roce 2040 vygenerovat tržby přes 53 miliard dolarů.  

Tržní kapitalizace Palantiru může do roku 2040 dosáhnout hodnoty 1 biliónu dolarů, což se však jeví jako velmi nepravděpodobné.


Schopní konkurenční hráči

Investoři by však neměli sledovat pouze to, zda Palantir překročí biliónovou tržní kapitalizaci, ale měli by se zaměřit také na jeho schopnost generovat udržitelné zisky.  

Společnosti Palantir se podařilo vydobýt si silnou podporu ze strany americké vlády, ale stále čelí konkurenci v oblasti interního vývoje vlastních platforem.

Například imigrační a celní úřad (ICE) vyvíjí vlastní platformu, která brzy nahradí platformu Falcon (platforma od společnosti Palantir).  

Ačkoli Palantir dosahuje v komerčním sektoru významných úspěchů, jeho platforma Foundry stále čelí výzvám z řad nepřímých konkurentů.

Mezi ně patří například C3.ai, platforma Tableau od společnosti Salesforce nebo platforma Glue od Amazonu.  


Akcie Palantir jako perpektivní investice

Z relativního hlediska lze tvrdit, že akcie Palantiru jsou perspektivní dlouhodobou investicí působící v atraktivním sektoru, jako je právě dolování dat a analytické technologie.

V následujících dvou dekádách zřejmě nedosáhne tržní kapitalizace v hodnotě jednoho bilionu dolarů, ale i tak by mohl překonat trh a generovat působivé zisky.   


Zdroj: The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00