Search
Close this search box.

Akcie na Wall Street vystoupaly rekordně vysoko, navzdory zrychlující inflaci

Americká meziroční míra inflace vystoupala v květnu na 5 procent. Ceny v USA rostly nejrychleji od roku 2008, kdy se Ameriku dělily jen týdny od propuknutí finanční krize.

Aktuální data o americké inflaci rozhodně investorům na newyorské burze nevzala nákupní apetit. Souhrnný index S&P 500 totiž ve čtvrtek uzavřel na nejvyšší úrovni v historii, když vystoupal na 4 239,18 bodu. Během dne se však přiblížil hodnotě 4250 bodů, v odpoledních hodinách však mírně oslabil.

Rostly také indexy Dow Jones Industrial Average a Nasdaq. Přitom ještě před zveřejněním květnových čísel o inflaci rostlo mezi investory napětí. Předpokládali totiž, že inflace se v květnu dostane ještě výše než v dubnu, a že to urychlí zpřísnění měnové politiky Federálního rezervního systému. Takový krok by pak nejspíše přiškrtil poptávku po akciích, které by pravděpodobně začaly oslabovat.

Jenže z dat vyplynulo, že inflace se na třináctileté maximum dostala hlavně kvůli zdražení komodit nebo letenek. Zvýšení inflace tedy vnímají jako dočasné, což je v souladu i s nedávným prohlášením Federálního rezervního systému. Obavy ze zásahu Fedu proti inflaci tedy zatím opadly.

Podle expertů se nedá očekávat zvýšení úrokových sazeb Fedem dříve než v roce 2023. Úrokovému „hiku“ by totiž nejprve mělo předcházet omezení kvantitativního uvolňování v podobě nákupů vládních dluhopisů. Za současné situace je tak pravděpodobné, že se americké akcie podívají ještě výše.


Culp, Reuters
Bartash, Marketwatch.com
Domm, CNBC.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00