Newyorská burza zažila nejhorší září od roku 2002. Hlavní indexy během něho propadly o osm až deset procent podle toho, který z nich chceme sledovat. Zdaleka největší pokles zaznamenal technologický index Nasdaq, který oslabil o 10,5 procenta. Pro technologie jde o nejhlubší zářijový propad od předvečera finanční krize v roce 2008.
Hlavní index Wall Street S&P 500 ztratil během letošního září téměř 9,5 procenta, index Dow Jones Industrial Average skoro devět procent, technologický Nasdaq 10,5 procenta.
Celkově si tak newyorská burza v září 2022 vedla nejhůře v tomto měsíci za posledních dvacet let. Investoři si tak nyní kladou otázku, zda trend bude pokračovat i v říjnu, nebo zda se mohou těšit na lepší vývoj akciového trhu.
Historické zkušenosti napovídají, že říjen by měl být mnohem lepší. Odborný web Marketwatch.com se podíval, jak si akcie na Wall Street vedly v říjnech, které následovaly po měsících září, během nichž akcie ztratily více než sedm procent.
A ukázalo se, že po zářijovém „výplachu“ nastalo spíše říjnové oživení.
V říjnu v takovýchto případech došlo k průměrnému růstu akcií o 0,53 procenta, mediánový růst přitom dosáhl 1,81 procenta. Říjen je rovněž nadějným měsícem i bez ohledu na to, jak akcie propadly v září.
Po zářijovém poklesu nastal v minulosti říjnový růst v průměru o 0,47 procenta, mediánový růst pak mírně převýšil jedno procento. K říjnovému růstu akcií navíc došlo skoro v 55 procentech případů, pokud v září akcie klesly o více než sedm procent.
Naděje na říjnové zpevnění je tedy poměrně vysoká. Má to ale jeden háček, kterým je politika americké centrální banky.
Ta totiž masivně zvyšuje úrokové sazby s cílem porazit 40letou inflaci. Pokud Fed i v říjnu přistoupí ke zvýšení sazeb o 0,75 procentního bodu, může naděje akciových investorů na lepší říjen zmařit.
Zdroj: Watts, Marketwatch.com