Search
Close this search box.

Akcie klesají, investoři by měli zbystřit

Akciový trh se čtvrtek propadl směrem dolů, a investoři začínají váhat, zda se mají rozhodovat na základě ekonomických údajů, a nebo zda mají věřit budoucímu rozhodnutí měnové politiky. 


V 17.15 středoevropského času, index Dow Jones Industrial Average (DJIA) klesl o 221 bodů na 34 593. Hodnota indexu S&P 500 též poklesla o 29 bodů na 4 451, a stejný trend zažívá index NASDAQ Composite, poklesl o 106 bodů na 15 056. 

Se všemi obrovskými zisky, které technologické akcie s vysokým růstem za poslední rok přinesly, mnozí investoři přestali věnovat pozornost komoditním trhům, jako je zlato a stříbro. 

Vzácné kovy se však v posledních týdnech významně pohybovaly a zdá se, že tento trend přináší pro investory spíše negativnější ráz, než tomu byli zvyklí. V následujících odstavcích se podrobněji podíváme na to, co se dnes děje se vzácnými kovy, a jaký dopad by mohly mít pro akciové trhy. Není všechno zlato, co se třpytí    

Pokles mezi vzácnými kovy byl významný. Ceny zlata klesly o 38 dolarů za unci, tedy o více než 2 % na 1 757 dolarů. Kdežto stříbro zaznamenalo ještě větší procentuální posun, jehož hodnota klesla o 1 dolar za unci, neboli o více než 4 % na 22.80 dolarů. Ceny platiny též klesly o 11 dolarů za unci na 929 dolarů. 

Na druhou stranu palladium dokázalo tento trend porazit a jeho hodnota vzrostla o 37 dolarů za unci na 1 972 dolarů. Nicméně palladium, které se spolu s platinou používá na výrobu katalyzátorů v automobilovém průmyslu, však v uplynulém měsíci zůstalo na úrovni 600 dolarů za unci. Protože na komoditních trzích zavládla značná nervozita.

Akcie společností těžící zlato zaznamenaly ještě razantnější poklesy. Například akcie společnosti Coeur Mining klesla až o 11 %, zatímco akcie podniků jako je Hecla Mining a Sibanye Stillwater klesly o 9 %. Těžba zaměřená na stříbro také kopírovala klesající trend, přičemž akcie společnosti jako je Endeavour Silver a Fortuna Silver Mines klesly o 8 %. Zlato vyžaduje pomalejší ekonomiku     

Většina investorů, kteří investovali do zlata, už začali poukazovat na nedávné ekonomické údaje a statistiky, které nakonec vedly k poklesu cen drahých kovů. Ve čtvrtek v ranních hodinách americké ministerstvo obchodu uvedlo, že maloobchodní tržby v USA se v srpnu vyšplhaly o 0.7 %, což brání prognózám ekonomů ohledně podobného poklesu v tomto měsíci. 

Z těchto statistik vyplývá, že spotřebitelé zůstávají natolik přesvědčeni, že ekonomice se bude i nadále dařit. To by zase poskytlo americkému Federálnímu rezervnímu systému (FED) více prostoru, aby mohl krátkodobě zvýšit úrokové sazby a zároveň tak udržet inflaci pod kontrolou. 

Drahé kovy jsou často vnímány jako zajištění proti inflaci, takže cokoli, co dává FEDU větší volnost v boji proti zvyšování cen, by mohlo poškodit vyhlídky na investice do zlata a stříbra. Více prostoru pro další pokles? 

I po dnešních poklesech jsou investice do drahých kovů výrazně nad úrovní, kde byly před dvěma až třemi lety. Pokud se vzestupný trend cen zlata a stříbra skutečně obrátil, znamená to, že investoři musí být připraveni na další poklesy i z těchto současných cenových úrovních. 


The Motley Fool


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00