Začátek nového roku je ideální dobou pro nalezení akcií, jejichž výkonnost je slabší, ale mohou překvapit. Jednou z těchto akcií, je akcie Intel.
Intel ztratil v posledních letech značný podíl na trhu, ale má relativně velké zastoupení v rámci prodeje čipů.
Generální ředitel Pat Gelsinger má jasně stanovenou strategii, jak dostat Intel zpět na trůn. Níže uvádíme pět důvodů, proč jsou jeho akcie výhodnou koupí.
Dominantní postavení na trhu
Advanced Micro Devices (AMD) dokázala vytlačit Intel ze hry tím, že přesunula výrobu čipů pod taktovkou Taiwan Semiconductor Manufacturing.
Na druhou stranu Intel ovládá významný podíl v sektoru polovodičů o hodnotě ve výši 425 miliard dolarů. Intel je také prestižním brandem, který působí na trhu již několik dekád.
Rok 2021 byl pro Intel příznivý, neboť se mu podařilo prodat až 70 milionů jednotek procesorů řady Tiger Lake. V současnosti je Tiger Lake považován za nejvýkonnější procesor na světě.
Konzistentní růst tržeb
Ve třetím čtvrtletí zaznamenal Intel silnou poptávku v jednotlivých segmentech, v nichž má své zastoupení. Tržby meziročně vzrostly o 5 % a zisk na akcii o 64 %.
Během zprávy o výsledcích za třetí kvartál Pat Gelsinger sdělil: „Poptávka ve všech segmentech zůstává silná a já pevně věřím, že jsme právě zahájili cyklus trvalého růstu, který jsme připraveni zachytit.“
Výstavba nových továren
Intel v prosinci informoval, že plánuje veřejnosti představit Mobileye, což by mohlo odemknout další růstový potenciál.
Aby si Intel do roku 2025 vydobyl zpět své vedoucí postavení, musí změnit způsob výroby čipů. Jedním z důvodů, proč je Intel pozadu oproti svému rivalovi AMD je to, že si vše vyrábí a zhotovuje sám, včetně samotného návrhu a výroby svých produktů.
V budoucnu plánuje Intel nakupovat některé komponenty u společnosti TSMC, což by mělo zajistit rychlejší vývoj čipů. Zároveň investovala 20 miliard dolarů do výstavby nových továren v Arizoně.
Návratnost vynaložených investic
Intel má volné finanční prostředky, které může reinvestovat do nových technologií.
Za poslední čtyři kvartály vygeneroval 17 miliard dolarů v hotovosti poté, co vynaložil 15 miliard dolarů na výzkum a vývoj.
Celkově se volný peněžní tok za posledních pět let navýšil o 51 % a návratnost investovaného kapitálu se rovněž zvýšila z 12 % na 18 %.
Akcie Intel jako perspektivní investice
Dividenda na akcii se za posledních pět let zvýšila o 32 % na současnou čtvrtletní výplatu 0,3475 USD na akcii.
Dividendový výnos se tak zvýšil na 2,6 %, což je více než výnos indexu S&P 500. Kromě toho Intel vyplácí pouze 32 % svého volného peněžního toku ve formě dividend, což poskytuje dostatek prostoru pro další navýšení dividendy.
Jakmile Intel akceleruje své inovace a vrátí se na správnou cestu, je velmi pravděpodobné, že překoná výkonnost trhu.
Zdroj: The Motley Fool