Britská farmaceutická skupina GlaxoSmithKline plánuje zbavit se své divize spotřební farmacie. Pro svou GSK Consumer Healthcare už několik měsíců hledá vhodného kupce. Zatím posledním zájemcem byla skupina z oblasti spotřebního zboží Unilever.
Unilever nabídl skupině GlaxoSmithKline za její divizi spotřební farmacie 50 miliard liber. Jenže akcionářům GSK se taková nabídka nezamlouvala, a tak ji během uplynulého víkendu odmítli. Hned v pondělí na zprávu akcie GlaxoSmithKline zareagovaly prudkým růstem na londýnské burze, když posílily přibližně o pět procent.
Investoři tak zjevně rozhodnutí GSK dát pro tuto chvíli Unileveru košem uvítali. Podle britského deníku The Sunday Times důvodem byla právě cena, která se akcionářům GSK zdála nízká. Ani jedna ze stran však rozhodnutí nekomentovala. Není tak ani jasné, zda se Unilever bude o GSK Consumer Healthcare dále zajímat, a zda přijde s vyšší cenovou nabídkou.
Analytik britské BBC Simon Jack je přesvědčen, že 50 miliard liber za divizi spotřební farmacie skupiny GSK je skutečně málo. A to přesto, že americká investiční banka Goldman Sachs tento byznys právě na 50 miliard liber ocenila. Simonu Jackovi se ovšem nezdá, že Unilever za zmíněnou divizi GSK nenabídl prémii, která se obvykle pohybuje kolem 30 procent. Pokud tedy odečteme závazky GSK Consumer Healthcare, měla by být nabídnutá cena nejméně o pět miliard liber vyšší.
Podle Simona Jacka nebyla v nabídce zohledněna ani budoucí ziskovost spotřebního farmabyznysu GSK, přestože se dá očekávat, že se bude v čase spíše zvyšovat. S tím souvisí i očekávaný růst tržeb GSK Consumer Healthcare, který už dříve nastínila výkonná ředitelka GSK Emma Walsmleyová.
Shah, Meddings, The Sunday Times
Jack, BBC
Kollmeyer, Marketwatch.com