Search
Close this search box.

Akcie Amazonu se vyšplhaly nad 3 000 dolarů. Mohou se dostat ještě výš?

Po propadu akcií na začátku roku přinesla společnost Amazon (NASDAQ: AMZN) výsledky, které investoři chtěli vidět. Technologický titán vykázal ve čtvrtém kvartálu lepší provozní zisk, než se očekávalo. Mohou akcie zamířit zpět ke svému historickému maximu, tedy 3 773 dolarů?  


Je velmi těžké predikovat krátkodobé cenové pohyby, ale při pohledu na oblasti, kde Amazon zaznamenává největší růst, má výkonnost společnosti jistě potenciál posunout akcie na nová maxima v příštích několika letech.  Sledujte následující katalyzátory  

Dva segmenty, které by investoři měli sledovat, jsou cloudové služby od Amazonu (Amazon Web Services) a digitální reklama. Oba segmenty se i v roce 2022 jeví jako silné a každý z nich značně přispívá k ziskovosti společnosti Amazon.  

Růst cloudových služeb Amazon Web Services (AWS) se meziročně zrychlil a růst tržeb se zvýšil z 28 % ve 4. čtvrtletí roku 2020 na 40 % v posledním čtvrtletí. Segment je vysoce ziskový a ve čtvrtém kvartálu přispěl provozním ziskem 5,3 miliardy dolarů k příjmům ve výši 17,8 miliardy dolarů.  

Tato dynamika by měla pokračovat, jelikož stále více společností přesouvá své datové systémy do cloudu. Mateřská společnost Facebooku Meta Platforms si nedávno vybrala AWS jako svého strategického poskytovatele cloudu, aby urychlila své investice do výzkumu a vývoje umělé inteligence.  

Další na řadě je reklama. Amazon ve své poslední čtvrtletní zprávě poprvé uvedl příjmy z reklamy. Tento segment meziročně vzrostl o 33 % a ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl tržeb v hodnotě 9,7 miliardy dolarů.  

Amazon nerozdělil provozní zisk na jednotlivé segmenty, ale připisuje si zásluhu na růstu reklamního segmentu, který částečně kompenzoval pokles celkového provozního zisku společnosti v minulém čtvrtletí, což investorům napovídá, že se jedná o činnost s vysokou marží.   

Amazon poskytuje reklamní služby prodejcům, dodavatelům, vydavatelům, autorům a dalším stranám. Vedení společnosti vidí zejména příležitost k růstu videoreklamy na různých platformách, které Amazon provozuje, včetně Fire TV, IMDb TV a služby pro streamování živých her na platformě Twitch.   

Další velkou příležitostí by mohly být živé sportovní přenosy na Prime Video, kde má Amazon jedenáctiletý kontrakt s NFL na streamování kanálu Thursday Night Football.    Potenciální výhody  

Růst těchto dvou segmentů s vysokou marží (AWS a reklama) jsou dva primární katalyzátory, které by mohly výrazně zvýšit ziskovost společnosti Amazon. Příjmy z cloudu AWS a reklamy tvořily ve čtvrtém čtvrtletí dohromady 20 % celkových tržeb, ale vzhledem k tempu jejich růstu budou tyto segmenty pro podnikání společnosti Amazon časem velmi důležité.  

Bez cloudových služeb AWS by Amazon ve čtvrtém kvartálu vykázal celkovou provozní ztrátu v hodnotě 1,8 miliardy dolarů místo zisku 3,5 miliardy dolarů. Analytici očekávají, že v následujících dvou letech dojde k výraznému navýšení peněžních prostředků z jeho provozní činnosti.  

Na základě současného konsensuálního odhadu se očekává, že hotovost z operací na akcii dosáhne do roku 2023 hodnoty 190 USD. Od roku 2005 se Amazon obchoduje v rozmezí 20 až 35násobku peněžních prostředků z provozní činnosti na akcii. Při použití násobku 25 na konsensuální odhad pro rok 2023 ve výši 190 USD dostaneme předpokládanou cenu akcie ve výši 4 750 USD.     

Stručně řečeno, cena akcií Amazonu může ze současných úrovní rozhodně zamířit výše. Samozřejmě, že medvědí trh může způsobit, že akcie dosáhnou nových nížin, než zamíří k novým výšinám, nicméně Amazon nabízí velkou hodnotu na své současné cenové úrovni pro investory, kteří mohou jeho akcie držet alespoň pět let, aby přežili případné krátkodobé výkyvy na trhu. 


John Ballard  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05