Search
Close this search box.

Akcie Amazon: 3 důvody, proč by po splitu mohly posílit 

Telefon zobrazující logo Amazonu, papírové boxy a nákupní vozík. Světlé modré pozadí.
Zdroj: shutterstock.com

Investoři jsou nadšení. A není se čemu divit. Pořízení většího množství akcií oblíbené společnosti dokáže vykouzlit úsměv na tváři i těm největším skeptikům. Akcie Amazon a jeho plánovaný split přitahuje davy zájemců.


Ačkoli split akcií zásadně nemění hodnotu společnosti, pouze vytváří více kousků stejného koláče – spousta lidí si ráda pořídí více akcií za nižší ceny.  

Zkušení investoři to dobře vědí, a mají ve zvyku přikupovat akcie už před datem jejich splitu. Tyto nákupy mohou vést k růstu cen akcií, což přiláká další drobné investory. 

Tento článek není jen o splitu. Amazon sice (AMZN) plánuje o víkendu štěpit své akcie v poměru 20 ku 1. Nicméně existují řada důležitějších a zajímavějších důvody, proč byste si dnes měli pořídit její akcie. 


Amazon není jen e-commerce  

Když se řekne Amazon, většině lidí se zřejmě vybaví jeho masivní e-commerce platforma. Tento lídr v oblasti e-commerce ovládá většinu světových trhů s online obchody.  

Podle analytické agentury PYMNTS, která se zabývá digitálními platbami, se například zhruba 57 % všech online nákupů v USA uskuteční prostřednictvím platformy Amazon. 

Přesto se řada firem spoléhá na Amazon z úplně jiného důvodu. Amazon Web Services (AWS) je dominantní platformou pro správu cloudových technologií. Jedná se o službu, kterou miliony organizací využívají k provozování svých cloudových aplikací. 

AWS umožňuje snadný přístup k vysoce výkonným počítačům a úložištím. Snadno dostupné jsou také pokročilé technologie, jako je strojové učení a umělá inteligence.  

Vzhledem k nižším počátečním nákladům je pro začínající podniky často výhodnější používat AWS. AWS poskytuje menším firmám přístup k řadě stejných nástrojů jako jejich velkým konkurentům. 

Velké společnosti mohou využívat AWS k rychlému škálování provozu a zároveň získat dodatečné zabezpečení nad rámec toho, co by mohly poskytnout jejich vlastní lokální sítě.  

Z těchto výše zmíněných důvodů se AWS stala pro Amazon obrovským a rychle rostoucím segmentem, a zároveň primárním zdrojem jeho tržeb.

Jen v prvním kvartále vzrostly tržby tohoto segmentu meziročně o 37 % na 18,4 miliardy dolarů a provozní výnosy o 57 % na 6,5 miliardy dolarů.  


Digitální reklama zažívá rozmach  

Často opomíjeným zdrojem zisku u Amazonu je digitální reklama. Vzhledem k tomu, že spousta zákazníků začíná své online nákupy na Amazonu, stala se její reklamní platforma nepostradatelným marketingovým nástrojem pro řadu obchodníků.

Amazon dokáže nabízet to, co málokterá jiná firma. A to je příležitost inzerovat zákazníkům v době, kdy jsou nejvíce ochotni nakupovat. Lidé navštěvují platformu výslovně za účelem vyhledávání a nákupu zboží, které zrovna potřebují a chtějí. 

Míra konverze v její reklamní síti tak bývá mnohem vyšší než na běžných vyhledávačích nebo na sociálních sítích.

Reklamní byznys roste rychlým tempem. Tržby z reklamy se v prvním kvartále zvýšily o 23 % na neuvěřitelných 7,9 miliardy dolarů.


Akcie Amazon a dostupnější cena 

Rozsáhlý výprodej na trhu letos oslabil ceny i těch nejlepších firem. To se týká i Amazonu, jehož akcie od začátku roku ztratily více než čtvrtinu své hodnoty.

Akcie Amazon se nyní obchodují za zhruba dvacetinásobek předpokládaného provozního cash flow ve výši 121 USD na akcii.

Valuace Amazonu vypadá atraktivněji, pokud vycházíme z odhadů analytiků pro rok 2023. Jeho akcie lze v současnosti pořídit za méně než 14násobek očekávaného provozního cash flow na příští rok ve výši 176 USD na akcii.    

Jinými slovy, je velmi nepravděpodobné, že by se akcie Amazonu v následujících letech obchodovaly za současnou cenu.

Mnohem pravděpodobněji budou investoři její akcie překupovat, neboť příjmy z AWS a reklamy prudce zvednou její příjmy. 


Zdroj: The Motley Fool

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00