Search
Close this search box.

Akcie Alphabet: Nákup před štěpením? 

Logo společnosti Google zobrazené na jedné z jejích kancelářských budov v Silicon Valley. Akcie Alphabet a štěpení
Zdroj: shutterstock.com

V uplynulých dvou letech došlo u řady populárních akcií k mediálně známému štěpení. Například Amazon dokončil 6. června štěpení akcií v poměru 20:1. Akcie Alphabet (GOOG) a štěpení proběhne 15. července v poměru 20:1.   


Štěpení akcií signálem důvěry vedení ve schopnost společnosti pokračovat v růstu. Rovněž nálade u investorů je více optimističtější.

Studie publikovaná americkou Bank of America (BofA) o firmách, které provedly štěpení svých akcií zjistila, že v průměru překonaly výkonnost celého trhu v období 12 měsíců po provedeném splittingu. 

Ostřílení investoři dobře vědí, že dělení akcií reálně nemění jejich vnitřní hodnotu. Dlouhodobí investoři by měli brát v potaz skutečnost, že kromě nadcházejícího štěpení akcií existuje i spousta jiných důvodů, proč zrovna investovat do akcií Alphabet. 


Reklama jako primární zdroj příjmů 

Z hlediska tržní kapitalizace je Alphabet třetí největší firmou v USA. Mateřská společnost značek, jako jsou Google a YouTube, dosáhla těchto rozměrů díky příjmům z reklam.

Alphabet je silně závislý na příjmech z reklamy. V období recese mají podniky tendenci snižovat své rozpočty na reklamu. Zhruba 80 % tržeb pochází z reklamy.

Pokud inzerenti sníží své rozpočty, budou zbývající prostředky více koncentrovány do efektivnějších reklamních kampaní.


Solidní finanční rozvaha  

I v nelehkém období, které přišlo v prvním kvartále, se Alphabet podařilo meziročně navýšit tržby o 23 %. Volný peněžní tok činil 15,3 miliardy dolarů, a to i při kapitálových výdajích ve výši téměř 10 miliard dolarů. 

Uúdaje jsou patrné z účetní rozvahy. A je velmi působivá: 134 miliard dolarů v hotovosti a dluh ve výši pouhých 14,8 miliardy dolarů.

I kdyby výnosy z reklamy klesly, její finanční situace je natolik stabilní, že by mohla zvládnout i další období hospodářského oživení. S poměrem ceny k zisku ve výši 19,15 je Alphabet je něco dražší než index S&P 500.


Akcie Alphabet a dostupnost

Existují logické důvody, proč firmy podstupují štěpení akcií. Obvykle tyto důvody nemají nic společného s růstem ceny akcií.

Společnost tak může snadněji využít své akcie k odměňování svých zaměstnanců prostřednictvím opcí a pobídek. Nižší cena za akcii může zpřístupnit investování drobnějším investorům. 

Kromě toho Alphabet realizuje plán zpětného odkupu akcií, a to v hodnotě 70 miliard dolarů. Při současných nízkých cenách získává vedení za každou odkoupenou akcii více finančních prostředků.

Nákup akcií společnosti Alphabet kvůli štěpení není nejhorším investičním nápadem, ale existují lepší důvody, proč nakoupit jeho akcie.

Investoři s tří- až pětiletým investičním horizontem by měli zvážit, zda se nákup jeko akcií vyplatí v budoucnu.


Zdroj: The Motley Fool

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00