Search
Close this search box.

Akcie AbbVie: Investiční jistota v nejisté době

Logo společnosti AbbVie na budově. Biofarmaceutická společnost, akcie AbbVie na vzestupu
Zdroj: shutterstock.com

Akciový trh a světovou ekonomiku v letošním roce trápí řada makroekonomických problémů. Hlavní americké indexy padají směrem dolů. Akcie AbbVie jako investiční spása?


Na druhou stranu existuje naděje. Akcie AbbVie (ABBV) je na vzestupu a za posledních šest měsíců posílila o více než 20 %. Investoři si všimli, že společnost AbbVie může být v nejisté době stabilní dividendovou stálicí.


Akcie AbbVie jako bezpečný přístav

V lednu dosáhla inflace 7,5 %. Jedná se o nejvyšší úroveň za posledních 40 let. FED brzy zahájí zvyšování úrokových sazeb a další monetární zákroky.  

Rusko zřejmě zahájí vojenskou invazi na Ukrajinu, která bude provázena výraznými mezinárodními sankcemi.

Vzhledem k tomu, že Rusko vyváží velké množství energetických zdrojů, jedním z možných důsledků by bylo citelné zvýšení cen benzínu. 

S rostoucími cenami budou spotřebitelé citlivější na jejich výši a často si budou odříkávat luxusní statky. Zaměří se na ty nejnutnější potřeby.

Investoři budou hledat bezpečné útočiště v sektorech, jako jsou spotřební produkty, veřejné služby, defenzivní akcie nebo farmaceutické společnosti, jako je právě společnost AbbVie. 

Díky svým patentům má společnost AbbVie na trhu obrovskou cenovou autoritu. Cenová autorita ji poskytuje odolnost vůči inflaci.


Inovace a zachování pozice na trhu

Firma AbbVie je zřejmě známá díky svému léku Humira, který léčí závažnou formu Crohnovy choroby.

Tento lék se stal doslova hitem, který společnosti AbbVie vygeneroval miliardy dolarů. Jen v posledním čtvrtletí dosáhl celosvětový prodej Humiry v hodnotě 5,33 miliardy dolarů.   

Vedení společnosti neustále inovuje a dodává na trh nové výrobky, aby si tak udrželi svoji pozici. V květnu roku 2020 dokončila akvizici společnosti Allergan.

Tato akvizice přivedla AbbVie mimo jiné k franšízám, jako je Botox a Vraylar. V předchozím roce dosáhly tržby z těchto dvou produktů ve výši 4,2 miliardy dolarů.

Společnost AbbVie rovněž vyvinula přípravky Skyrizi a Rinvoq, které léčí plakovou psoriázu a revmatoidní artritidu.

Při zveřejnění výsledků za rok 2021 potvrdila svůj výhled, že celkové prodeje těchto dvou léků dosáhnou do roku 2025 dohromady 15 miliard USD. 


Stabilní a rostoucí dividenda  

Dalším lákadlem je dividenda, která v současné době činí 1,41 USD za kvartál, resp. 5,64 USD za rok. Od jejího založení v roce 2013 se dividenda každoročně navyšuje. Dividendový výnos, který v současné době činí 3,87 %, je stále atraktivní i přes nedávný nárůst ceny akcií. 

Dividendy jsou ideálním pomocníkem v rozbouřených vodách, neboť i při propadu trhu můžete v každém kvartále očekávat pravidelný příjem. Dividendy lze dále reinvestovat.  

V roce 2021 AbbVie vygenerovala peněžní tok z provozní činnosti ve výši 22,8 miliardy USD a vyplatila 9,3 miliardy USD na dividendách.

Zatímco celkový vývoj na trhu zůstává nejistý, společnost AbbVie činí odpovídající kroky, aby akcionářům zajistila bezpečné útočiště a stabilní výnosy.

Akcie AbbVie zaznamenaly v uplynulém období výrazné zhodnocení a je možné, že se dlouhodobým investorům v budoucnu vyplatí. 


Zdroj: The Motley Fool

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05