Search
Close this search box.

ABB chystá vstup na burzu své divize na výrobu nabíječek pro elektromobily

Švýcarská elektrotechnická skupina ABB připravuje svou divizi e-mobility pro vstup na burzu. Mělo by k tomu dojít příští rok a firma očekává, že by mohla od investorů získat kolem tří miliard dolarů.


Skupina ABB vycítila šanci poslat svou divizi pro výrobu rychlonabíječek pro elektromobily na burzu. Chce tak využít boomu globální poptávky pro plně elektrických vozech a vytěžit maximum z primární veřejné nabídky (IPO), kterou prý skupina ABB chystá na příští rok. S odkazem na dobře informované zdroje to uvedla agentura Reuters.

Elektrotechnická firma se o plánech své divize ke vstupu na akciový trh zmínila už dříve, ale nespecifikovala termín ani částku, kterou by chtěla díky IPO získat. Zdroj, na který Reuters odkazuje, tvrdí, že ABB už na přípravách IPO spolupracuje s bankovními domy jako UBS nebo Morgan Stanley. A také, že výnos z IPO by mohl dosáhnout až tří miliard dolarů. Banky ani ABB však informace nekomentovaly.

Poptávka pro produktech z oblasti elektromobility, které vyrábí a dodává na trh skupina ABB, rostou s tím, jak svět postupně přechází na elektrické vozy. ABB ve svém byznysu s elektromobilitou zaměstnává kolem 850 lidí a v uplynulém roce v tomto segmentu vykázala tržby ve výši 220 milionů dolarů. Za uplynulých pět let to představuje více než 50procentní nárůst.

Akcie ABB na zprávu fakticky nijak nereagovaly, jejich kurs se během čtvrtečního obchodování pohyboval v rozmezí 33,90 až 34 dolarů. Za posledních šest měsíců však zpevnily o více než pětinu a meziročně jsou výše o 45 procent.


Schuetze, Hirt,
Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00