Před několika lety bylo kolem hyperloopu obrovské nadšení a několik společností tvrdilo, že brzy uvidíme masový systém hyperloopu. Bohužel se to však nedostalo do fáze realizace.
Mnozí věří, že koncept hyperloopu nakonec postaví výzvu jiným druhům dopravy, včetně letadel, tím, že bude lidem a nákladu umožňovat pohyb v trubkách rychlostí kolem 1100 kilometrů za hodinu.
Sen o hyperloopu dosud nezanikl.
„Pracuji na tomto projektu již sedm let, a pokračujeme v něm, protože stále věříme. Mnoho z toho nadšení, které jsme pociťovali na začátku, bylo určitě optimistické, říkající, že to bude hotovo za dva nebo tři roky, ale tak to v případě budování infrastruktury prostě nefunguje,“ uvedl Gabriele Semino, vedoucí projektu ve společnosti TUM Hyperloop, v rozhovoru pro CNBC.
Od svého vzniku několik firem soutěží o vývoj svých vlastních verzí hyperloopu. TUM Hyperloop je výsledek práce Technické univerzity v Mnichově a společnost v současné době vyvíjí tuto technologii.
Na autosalonu IAA v Mnichově tento měsíc představil TUM Hyperloop kapsli, ve které by cestující seděli.
Společnost postavila trubku o délce přibližně 24 metrů.
Ačkoli jde o krátkou vzdálenost, TUM Hyperloop se snaží otestovat fungování systému před pokračováním ve stavbě dlouhé trati.
Semino uvedl, že očekává, že do konce tohoto desetiletí bude technologie připravena. To by znamenalo krátké tratě, na kterých by hyperloop fungoval plnou rychlostí a přepravoval cestující. Do konce příštího desetiletí budou podle Semina již postaveny delší tratě hyperloopu, které povedou přes kontinenty.
Technologie hyperloopu zkoumají také společnosti Hyperloop Transportation Technologies (HTT) a Boring Company Elona Muska.
Zdroj: CNBC.com