Investoři, kteří se vrhají na akcie s expozicí v oblasti umělé inteligence (AI), by mohli zaplatit vysokou cenu. Ekonom David Rosenberg, medvěd známý pro své kontrární názory, věří, že nadšení kolem AI se stalo hlavním rozptylovacím faktorem od rizik recese.
„Beze sporu máme cenovou bublinu,“ řekl prezident Rosenberg Research David Rosenberg v pořadu „Fast Money“ televize CNBC ve čtvrtek.
Podle Rosenberga má vzestup v oblasti umělé inteligence výrazné podobnosti s boomem internetových společností koncem 90. let, zejména pokud jde o růst indexu Nasdaq 100 v posledních šesti měsících.
„Vypadá to velmi divně,“ řekl Rosenberg, který v letech 2002 až 2009 působil jako hlavní severoamerický ekonom v Merrill Lynch. „Je to přehnané.“
Tento týden pomohl vzrušení v oblasti umělé inteligence posunout se na novou úroveň výkonný kvartál společnosti Nvidia.
Výrobce čipů zvýšil svůj roční odhad poté, co po ukončení obchodování ve středu představil silná čtvrtletní výsledky.
Generální ředitel Nvidie Jensen Huang uvedl rostoucí poptávku po jejich čipech pro umělou inteligenci.
Akcie Nvidie vzrostly více než o 24 % po zveřejnění zprávy a za posledních šest měsíců se zvýšily o 133 %. Akcie konkurentů v oblasti umělé inteligence, jako je Alphabet, Microsoft a Palantir, také zaznamenaly růst.
V nedávné zprávě klientům Rosenberg varoval, že rally je na vypůjčeném čase.
„Existují šířkové ukazatele pro index S&P 500, které jsou nejhorší od roku 1999. Pouze sedm megakapitálů je zodpovědných za 90% letošního růstu cen,“ napsal Rosenberg. „Podíváte-li se na váhování technologických společností v indexu S&P 500, je nyní na úrovni 27 %, stejně jako v roce 2000, kdy bublina kolem internetových společností dosáhla vrcholu a brzy následovala dramatická pád.“
Zatímco megakapitály v technologickém sektoru jsou nadprůměrně výkonné, Rosenberg vidí znepokojující obchodní aktivitu u bank, akcií spotřebního sektoru a dopravy.
„Mají nejvyšší citlivost na HDP. Jsou o více než 30 % níže než vrcholy cyklu,“ uvedl Rosenberg. „Ve skutečnosti se chovají ve stejném vzoru, jakým se chovaly před předchozími čtyřmi recesemi.“
Zdroj: CNBC.com