Spuštění digitální libry je jednou z priorit britského ministerstva financí. Zatímco Čína a některé další země již zahájily alespoň pilotní spuštění digitálních verzí svých měn, Velká Británie je stále ještě na startovní čáře.
Britské ministerstvo ale nechce nic uspěchat. Je pro něho důležitější celý projekt pořádně připravit, než překotně digitální libru spustit v pilotní verzi a mouchy vychytávat až za provozu.
Ministerstvo plánuje v nejbližších týdnech zahájit veřejnou konzultaci, během níž by se měly vyjasnit všechny atributy budoucí digitální libry.
„Počítáme, že konzultační proces nám dá odpovědi na otázky, kdy jsme schopni digitální libru spustit, a pokud ne v dohledné době, tak kdy,“ uvedl Andrew Griffith, britský ministr pro finanční služby.
Podle něho úvahy o spuštění digitální libry přinesly řadu otázek, na které je nyní nejprve třeba najít správné odpovědi.
„Musíme najít správná řešení. Raději budu ten, kdo věci udělá správně, než abych byl ten, kdo je udělá první. Jde o dlouhodobou aktivitu,“ dodal Griffith.
Jeho úřad odhaduje, že digitální libra by mohla být nejdříve otestována pomocí velkoobchodních finančních transakcí.
To znamená, že by s ní nejprve nakládaly institucionální investoři a až poté by mohli přijít na řadu investoři drobní, respektive široká veřejnost.
Takzvané CBDC (digitální měny garantované centrálními bankami) budou podle odborníků na vzestupu.
Investoři zřejmě budou více věřit digitálním měnám, které se opírají o centrální autoritu než kryptoměnám jako takovým.
A to pod tíhou událostí z posledního roku, kdy došlo k pádu několika klíčových hráčů na kryptoměnovém trhu.
Zdroj: Jones, Reuters