Máte odvahu? Jít proti převládajícím tržním trendům může být ošemetné, nicméně to může být také výnosná strategie. Objevení klenotů na akciovém trhu, které ostatní investoři ignorují nebo se jim naopak aktivně vyhýbají, může být z dlouhodobého hlediska vysoce ziskové. Otázkou je, zda na to máte dostatečně silný žaludek.
Nakupování akcií, jejichž hodnota klesá, s sebou pochopitelně nese rizika. Tyto společnosti se často potýkají s finančními či dalšími problémy a není žádná záruka, že se jejich vývoj obrátí k lepšímu.
Proto je nezbytné přistupovat k těmto rizikovým akciím s maximální obezřetností. A pro investory, kterým nevadí vyšší míra rizika a volatilita, jsou zde dvě biotechnologické společnosti, které byly v uplynulých letech oslabeny, ale v nastávajících měsících by mohli zaznamenat silný odraz.
V následujících odstavcích se detailněji podíváme na tyto dvě biotechnologické společnosti: bluebird bio (BLUE) a Provention Bio (PRVB).
bluebird bio
Bluebird je společností, zabývající se genovou modifikací v rámci klinické fáze, jejíž akcie za poslední tři roky klesly o 97 % kvůli klinickým a regulačním problémům.
Společnost Bluebird nedávno explicitně varovala investory, že je pravděpodobně čekají mnohem krušnější časy. Ve své aktualizované zprávě za čtvrtý kvartál roku 2021 firma upozornila na pokračující provozní ztráty a záporné finanční toky plynoucí z provozní činnosti.
Vedení Bluebird si nebylo jisté, zda hotovost a peněžní fondy společnosti ve výši 442 milionů dolarů budou stačit na financování jejího provozu ve fiskálním roce 2022. Pozitivní zprávou je, že Bluebird od té doby začal implementovat několik úsporných opatření, aby tak snížil své náklady.
Společnost odhaduje potenciální úspory nákladů ve výši 160 milionů dolarů během několika příštích let, pokud vše půjde podle plánu. Bluebird rovněž připravuje několik slibných terapií pro genovou modifikaci. Především potenciální léčba transfuzně závislé beta-talasemie (tzv. TDT, vzácné krevní poruchy), která se nazývá beti-cel.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv přijal v listopadu žádost společnosti Bluebird o regulaci přípravku beti-cel a původně stanovil cílové datum PDUFA (nejzazší datum, do kterého agentura dokončí přezkoumání léčby) na 20. květen.
Toto datum bylo ovšem posunuto na 19. srpna. Na světě existuje jen málo bezpečných a účinných způsobů léčby TDT. Beti-cel byl v Evropě schválen pod názvem Zynteglo již v roce 2019 a Bluebird stanovil cenu léku ve výši 1,58 milionu eur. Bluebird mezitím stáhl přípravek Zynteglo z evropského trhu, neboť se mu nepodařilo uzavřít dohody s plátci z řad třetích stran.
Pokud však bude beti-cel v USA schválen, lze očekávat zvýšenou cenu tohoto léku. Bluebird rovněž vyčkává na vyjádření regulačních orgánů pro eli-cel, potenciální terapii cerebrální adrenoleukodystrofie (tzv. CALD, dětské neurodegenerativní onemocnění).
Eli-cel byl loni v Evropě schválen pod názvem Skysona, ale stejně jako Zyntenglo jej Bluebird z regionu stáhnul. Tyto dvě terapie by mohly Bluebirdu pomoci vyřešit jeho finanční problémy, pokud budou schváleny. Bluebird aktuálně pracuje i na dalších projektech, včetně potenciální léčby srpkovité anémie (SCD).
Neexistuje však žádná garance toho, že se tyto léčiva od Bluebirdu dostanou na trh, a je třeba mít na paměti finanční potíže společnosti. Kromě toho by se Bluebird mohl nakonec setkat s konkurencí na trhu s TDT terapiemi, a to i v případě, že bude beti-cel schválen.
S těmito výhradami stojí za zmínku, že tržní kapitalizace společnosti Bluebird je v současné době pouhých 255 milionů dolarů. Nadějná platforma společnosti pro úpravu genů by mohla v následujících letech přinést řadu nových vylepšení. Proto Bluebird stojí za zvážení těm, kteří mají tendenci tolerovat nadprůměrné riziko.
Provention Bio
Provention Bio se snaží vyvinout léčbu, která by oddálila výskyt jednotlivých autoimunitních onemocnění. Hlavní kandidát tzv.teplizumab, je určený pro léčbu cukrovky 1. stupně (T1D). V klinické studii byl teplizumab schopen oddálit nástup klinického onemocnění a závislosti na inzulínu u pacientů s T1D přibližně o tři roky.
Navzdory těmto příznivým výsledkům Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v červenci loňského roku odmítl lék schválit. Investoři se pochopitelně začali zbavovat akcií.
Ale je tu i dobrá zpráva. Za prvé, zdravotní regulační úřad nezpochybnil bezpečnost nebo účinnost teplizumabu. Místo toho se zamítnutí týkalo výrobních aspektů. Naštěstí se zdá, že společnost Provention Bio se problémy, které FDA vznesla, zabývala, a v prvním kvartále biotechnologická firma znovu podala žádost o povolení léčby teplizumabem.
Agentura plánuje předložit společnosti Provention Bio odpověď do 17. srpna. Akcie firmy by mohly prudce vzrůst, pokud regulační orgány schválí teplizumab. Na druhou stranu by další regulační zádrhel v souvislosti s teplizumabem mohl mít pro společnost katastrofální následky a zanechat investorům prakticky bezcenné akcie.
Provention Bio má řadu dalších kandidátů, včetně potenciální terapie pro prevenci systémového lupus erythematodes (SLE) s označením PRV-3279. SLE je autoimunitní onemocnění, při kterém pacientův autoimunitní systém napadá vlastní tkáň, a v některých případech to může ohrozit jeho život.
Pokud by byly tyto produkty schváleny, měla by Provention Bio mnohem větší hodnotu, než je jeho aktuální tržní hodnota ve výši 274 milionů dolarů.
Prosper Junior Bakiny
The Motley Fool