Společnost Nike se stále potýká s odstávkami výrobních továren, a dalšími problémy dodavatelského řetězce souvisejícími s pandemií. Nedávná zpráva o tržbách z druhého kvartálu vykazovala stagnující prodeje. Existuje pro Nike stále naděje?
Obuvnický gigant naštěstí přináší dobré zprávy pro akcionáře. Navzdory pomalému růstu tržeb, Nike agresivně investuje do brandingu a marketingu. Vedení rovněž potvrdilo svou prognózu mírného růstu tržeb, způsobené ekonomickými restrikcemi na klíčových trzích, jako je Čína a Evropa.
Nike překvapil Wall Street
Tržby společnosti Nike se ve srovnáním s loňským rokem nějak výrazně nepohnuly, zejména kvůli měnovým výkyvům. Tento výsledek na první pohled může vypadat jako zklamání.
Konkurent Lululemon Athletica ve svém posledním kvartálu zaznamenal nárůst příjmů až o 30 %. Nike se však v té době odchýlil od predikcí Wall Streetu, jelikož dokázal vygenerovat tržby ve výši 11,4 miliardy dolarů.
Nike zaznamenal solidní poptávku na americkém trhu, ale tržby v Číně prudce klesly, a celkový růst tak stáhnul na nulu. Generální ředitel John Donahoe a jeho tým na konferenci s investory obviňovali pokles tržeb kvůli odstávkám továren. Donahoe dále dodal, že hospodářské výsledky za tento kvartál byly podle očekávání.
Vyšší marže
Reporty ohledně ziskovosti byly pozitivnější, přičemž hrubá zisková marže vyskočila o 2,8 % procentního bodu, a bylo tím dosaženo 46 % tržeb. Nike těží ze silné poptávky po prémiových produktech, a zároveň posun směrem k přímému prodeji spotřebitelům je dvakrát tak ziskovější než jeho maloobchodní prodej.
Akcionáři v tomto kvartálu obdrželi od společnosti Nike dividendy ve výši 437 milionů dolarů, což představuje 14 % nárůst. Vyšší příjmy umožnily vedení agresivně investovat za marketingové a brandingové aktivity, přičemž tyto náklady se vyšplhaly o 40 % na 1 miliardu dolarů.
Nike a jeho budoucí vyhlídky
Vedení také oznámilo, že čínský segment bude v letošním roce i nadále svazovat obchodní činnost, ale tyto ztráty by se měly během několika následujících kvartálů zmírnit, jelikož se výrobní kapacita Nike vrací k normálu.
Celkově by tržby v následujícím roce měly růst stejným tempem, které investoři viděli za posledních šest měsíců. Tento nárůst není tak silný, který akcionáři očekávali na začátku roku. Vyhlídky společnosti Nike se však od září nezhoršili, a to ani v důsledku problémů v dodavatelském řetězci.
Pokud by investoři měli pochybnosti o tom, zda je Nike skutečně v růstovém režimu, měly by tyto obavy zahodit, jelikož Nike investuje poměrně velké částky do marketingu.
Brandingová propagace, která přesáhla částku 1 miliardy dolarů, vedení označuje jako “náklady na vytváření poptávky”. Tento diskreční závazek ve srovnáním s minulým rokem prudce stoupá. Může trvat další týdny a měsíce, než se zásoby a dodavatelské řetězce Nike vrátí zpět k normálu.
Demitri Kalogeropoulos
The Motley Fool