Search
Close this search box.

7 důvodů, proč se může akciový trh v následujícím měsíci propadnout

Za pár dní již budeme oslavovat Nový rok 2022. Nicméně pro Wall Street to není zrovna radostná událost. Benchmark S&P 500 za poslední čtyři dekády více než zdvojnásobil (+24 %) svůj průměrný roční výnos, včetně dividend. Avšak bude růst pokračovat i v následujícím roce?  


Predikce a analýzy však naznačují, že rok 2022 nebude až tak zářným, jako tomu bylo v roce 2021. Níže uvádíme 7 důvodů, proč by se akciový trh mohl v nadcházejícím měsíci propadnout.  



Omikron: Problémy s dodavatelskými řetězci (v tuzemsku i v zahraničí)  

Nejzjevnější překážkou je šíření nově vzniklé varianty koronaviru omikron, která zejména převažuje ve Spojených státech. Problém spočívá v tom, že dosud neexistuje unifikovaný globální přístup k tomu, jak nejlépe zamezit šíření koronaviru. Zatímco některé země očkování nařizují, jiné ho naopak odkládají.  

V důsledku šíření se zavádějí další nová opatření a restrikce, která omezují maximální výkonnost dodavatelských řetězců. Většina sektorů (technologický nebo spotřební) bude ohroženy provozními výpadky, pokud bude globální logistika bude nadále ovlivněna pandemií.  



Kvantitativní uvolňování  

Dalším poměrně vysoce rizikovým faktorem pro akciové trhy jsou ofenzivní monetární zásahy Federálního rezervního systému vůči inflaci. Americký index spotřebitelských cen v listopadu vzrostl o 6,8 %.  

Začátkem tohoto měsíce předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell oznámil, že národní banka urychlí ukončení programu kvantitativního uvolňování. Kvantitativní uvolňování je jedním z monetárních nástrojů, které národní banka používá k regulaci míry inflace.  

V průběhu tohoto monetárního zákroku se snižuje nákup vládních dluhopisů, které se postupně vyrovnají úrokovým sazbám, ale na druhou stranu zpomaluje růstový potenciál akcií.  



Vysoká míra zadlužení 

Wall Street začíná pociťovat určitou stupeň podrážděnosti, a to kvůli rychle rostoucímu zadlužení. Jedná se o množství kapitálu vypůjčených institucemi a investory se zájmem na nákup nebo prodej cenný papírů na krátko.  

V průběhu času je zcela normální, že nominální hodnota nesplaceného dluhu stoupá. Podle údajů nezávislého finančního orgánu (Financial Industry Regulatory Authority) se od března letošního roku objem nesplacených dluhů téměř zdvojnásobil, a nyní dosahuje částky ve výši 919 miliard dolarů.  

Za posledních 26 let došlo pouze ke třem případům, kdy v jednom roce vzrostla míra zadlužení nejméně o 60 %. Stalo se to pouze v případě, kdy tehdy praskla dot-com bublina, dále těsně před finanční krizí, a v roce 2021.  



Rotace ekonomických sektorů  

Sektorová rotace znamená, že investoři přesouvají peníze z jednoho sektoru do druhého. Možná se domníváte, že index S&P 500 je dobře diverzifikován, a že se ho sektorová rotace netýká. Opak je pravdou.  

Investoři postupně začínají migrovat hotovost do bezpečnějších investičních aktiv. Pokud budou investoři preferovat hodnotové a dividendové akcie před růstovými akciemi, není pochyb o tom, že se tržně vážený index S&P 500 ocitne pod tlakem.  



Meme akcie, bubliny a pákový efekt 

Pátým důvodem, proč by se akciový trh mohl v lednu propadnout, jsou meme akcie typu AMC Entertainment Holdings a Gamestop. Přestože se jedná o silně nadhodnocené společnosti, které nekorelují s jejich provozními výkony, mají dopad na akciový trh.   

FED ve svém finančním reportu uvedl, že způsob, jakým mladí a začínající investoři nakládají se svými investicemi, se tak vystavují krátkodobým i dlouhodobým rizikům. Report zejména zdůrazňuje, že subjekty, které investují podle médií mívají tendenci využívat vysoký pákový efekt.      

Pokud zvítězí selský rozum, a tyto meme akcie začnou upouštět páru, tito investoři s vysokým pákovým efektem nebudou mít jinou možnost než ustoupit, což následně povede ke zvýšené volatilitě trhu.  



Ukazatel Shiller P/E 

K závěru 21. prosince byl poměr ceny a zisku dle Shillerovo P/E indexu S&P 500 roven hodnotě 39. Shillerovo P/E bere v úvahu výnosy očištěné o inflaci, a to za posledních 10 let. Mnohem znepokojivějším faktem je, že index S&P 500 klesl nejméně o 20 % v každém v předchozích čtyř případů, kdy indikátor Shiller P/E překonal hodnotu 30.   



Historie se opakuje 

Koneckonců by se měli investoři podívat na historii, jako na další důvod, proč by měli raději diverzifikovat. Od roku 1960 zažil benchmark S&P 500 devět medvědích poklesů (jednalo se poklesy o 20 % a více).   

Po každém z předchozích osmi poklesů (tj. bez zahrnutí koronaviru) prošel S&P 500 v následujících 36 měsících buď jedním, nebo dvoucifernými procentuálními poklesy. Mějte však na paměti, že pokud v lednu dojde k propadu nebo korekci akciového trhu, pro dlouhodobé investory by to představovalo skvělou nákupní příležitost.  


Sean Williams  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05