Search
Close this search box.

5 dividendových akcií, které po desetiletí překonávaly index S&P 500

Veřejně obchodované akcie úspěšných firem již dlouho dobu představují způsob, jak spolehlivě akumulovat bohatství. Pokud k tomu připočtete dividendy, mohou vám poskytovat i stabilní příjem, který vám umožní profitovat ze svých investic.  


Takovému peněžnímu toku se říká tzv. pasivní příjem. K vybudování pasivního příjmu je ale zapotřebí aktivní vyhledávání takových akcií, kterým rostou ceny a současně vyplácejí dividendy akcionářům.  

Tato kombinace pohybu ceny akcií a výplaty dividend se nazývá celkový výnos. Níže se v abecedním pořadí podíváme na akcie pěti velmi odlišných společností, jejichž celkový výnos za posledních 10 let překonal celkový výnos známého indexu S&P 500.  American Tower 

Společnost American Tower (NYSE: AMT) je jedním z největších světových realitních investičních fondů (REIT) a zároveň provozovatelem mobilních věží a další kritické infrastruktury, která má značný význam pro rozsáhlý telekomunikační průmysl. 

AMT dosáhl za posledních 10 let celkového výnosu přibližně 334 % ve srovnání s přibližně 288 % u indexu S&P 500. Její akcie se nyní obchodují kolem 230 USD za kus a již 12 let po sobě navyšuje dividendu, takže její současný výnos činí přibližně 2,43 % ve srovnání s 1,4 % u výše zmiňovaného indexu. 

Rostoucí portfolio společnosti a mírný výplatní poměr ve výši 55 % na základě odhadovaného zisku v roce 2022 dodávají optimismus pohánějící další růst ceny akcií a dividend. Best Buy  

Společnost Best Buy (NYSE: BBY) se stala synonymem pro osobní počítače, mobilní telefony a další spotřební elektroniku, která je nedílnou součástí novodobého života. Best Buy dosáhla za posledních 10 let celkového výnosu přibližně kolem 409 % ve srovnání s přibližně 288 % u indexu S&P 500.  

Její akcie se obchodují za přibližně 91 dolarů za akcii a již 19 let v řadě zvyšuje dividendu, takže její současný výnos činí přibližně 2,87 % ve srovnání s přibližně 1,4 % u indexu S&P 500.  

Best Buy razantně snížil počet kamenných obchodů, aby tak dokázal čelit online konkurenci. Spolu s výplatním poměrem ve výši pouhých 29 % na základě odhadovaného zisku za rok 2022 naznačují pokračující solidní výkonnost.  Brookfield Infrastructure Partners 

Společnost Brookfield Infrastructure Partners (NYSE:BIP) je jedním z největších světových vlastníků kombinovaných aktiv, která se podílejí na přepravě osob, nákladní dopravy, vody, energie a dat.  

Brookfield dosáhl za posledních 10 let celkového výnosu přibližně 374 % ve srovnání s přibližně 288 % u indexu S&P 500. Její akcie se obchodují za přibližně 60 dolarů za akcii a již 15 let v řadě navyšuje dividendu, takže její současný výnos činí přibližně 3,41 %.  

Rostoucí přítomnost Brookfield na energetických a telekomunikačních sektorech spolu s výplatním poměrem ve výši pouhých 45 % na základě odhadovaných zisků v roce 2022 by měly tomuto gigantu v oblasti infrastruktury umožnit pokračovat v čerpání zisků. Duke Realty  

Společnost Duke Realty (NYSE: DRE) se označuje za čistě průmyslový REIT, který se zaměřuje pouze na domácí nemovitosti. Akcie dosáhly za posledních 10 let celkového výnosu přibližně 450 % ve srovnání s přibližně 288 % u indexu S&P 500. Její akcie se obchodují za přibližně 53 dolarů za akcii a již 12 let po sobě navyšuje dividendu, což v současné době představuje výnos přibližně 2,43 %.   

Silná pozice společnosti Duke Realty ve žhavém průmyslovém sektoru (což zahrnuje udržení plné obsazenosti při současném zvyšování nájemného) spolu s mírným výplatním poměrem ve výši 53 % na základě odhadů zisku v roce 2022, dávají této realitní investici dobré předpoklady pro pokračující výkonnost na trhu. Illinois Tool Works 

Společnost Illinois Tool Works (NYSE: ITW) je celosvětovým výrobcem a distributorem průmyslových výrobků. Za posledních 10 let dosáhla celkového výnosu přibližně 381 % ve srovnání s přibližně 288 % u indexu S&P 500.  

Její akcie se obchodují za přibližně 215 dolarů za akcii a již 51 let v řadě zvyšuje dividendu, což v současnosti znamená výnos přibližně 2,26 % ve srovnání s 1,4 % u indexu S&P 500.  

Přiměřený výplatní poměr ve výši 49 % na základě odhadů zisku v roce 2022 spolu s postavením společnosti jako dodavatele důležitých komodit v různých odvětvích jí dává předpoklady pro stabilní výkonnost i v době inflace. 

A to zejména v platí případě, že se zmírní problémy s dodávkami v automobilovém průmyslu, který jako jediný ze sedmi obchodních segmentů společnosti Illinois Tool Works nezaregistroval ve čtvrtém kvartále organický růst. Historické výsledky nejsou zárukou budoucí výkonnosti 

Musíme si však uvědomit, že ne všechny společnosti vyplácejí dividendy, a ještě méně jich je vyplácí spolehlivě rok co rok. Výše zmíněné společnosti jsou výjimkou. Nicméně každá z těchto společností má za sebou dlouhou historii výkonnosti, která svědčí o schopnosti využít příležitosti k překonání současného poklesu na trzích a následnému růstu ceny akcií i dividend v následujících letech.    


Marc Rapport  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00