Search
Close this search box.

4 finanční chyby, kterých se dopouštějí mladí rodiče

Většina mladých rodičů jsou nadšeni z toho, že začínají nový život s jejich přírůstkem. Nadšení a radost je jistě přirozená věc, ale na druhou stranu pokud se bavíme o plánování osobních financí, tam se už dopouštějí zásadních chyb, které mohou ochudit jejich bankovní účty. 


Chyba #1: Dítě potřebuje ty nejlepší věci

Ať už jste rodič, který je již finančně zajištěn nebo naopak rodič, který toho příliš nemá, občas se stává, že nás intuice vnucuje představu o tom, že náš potomek potřebuje “to nejlepší”. Být mladým rodičem není zrovna procházka růžovým sadem, a nové oblečení, hračky či plenky – to vše stojí peníze, a bez řádného plánování nám tyto náklady mohou stížit život. 


Chyba #2: Potřeba vlastnit velký dům 

Jedna z nejčastějších chyb, které se dopouštějí mladí rodiče, je nákup domu, který je však prostorově větší, než ve skutečnosti potřebují. Ve finále toho pak litují, že musí splácet hypotéku, dům je v nevýhodné lokalitě a některé prostory jsou nevyužívané. Proto je velmi důležité zvážit a odhadnout, zda jste schopni splácet hypotéku v čas, zda vám vyhovuje daná lokalita, a jestli opravdu potřebujete větší dům, nebo vám stačí menší. 

Ohlédnete-li se zpět, možná nákup menšího domu v odlehlejší lokalitě nemusí být špatné rozhodnutí. Nakonec žijete svůj vlastní rodinný život a je zbytečné se srovnávat s jinou rodinou. Peněženka vám později poděkuje. 

Dokud vám vaše současná životní situace umožňuje šetřit peníze a soustředit se na výchovu vašeho dítěte, nacházíte se na dobré cestě. Nastřádané úspory mohou tak zlepšit životní úroveň a pokud se rozhodnete přestěhovat někam jinam, mít větší dům, nic vám v tom pak nebrání. 


Chyba #3: Podceňování nákladů na péči o děti 

Plánujete-li mít dítě (děti), je racionální a zodpovědné, aby alespoň jeden z rodičů měl adekvátní příjem. Vydělávají-li oba rodiče, toť je jen bonusem. Zdravotnická péče není zrovna nejlevnější, a bohužel většina mladých rodičů podceňují fakt, že mít dítě není nejlevnější investicí.  

Obavy a strach můžete minimalizovat řádným plánováním a úvahamy, které vám usnadní život. Je důležité mít na paměti, že děti se příliš nestarají o to, jakou značku plenek nosí nebo jak velký je váš dům – potřebují být obklopeni láskou, a chtějí pociťovat bezpečí. To je to, co je dělá spokojeným dítětem. 


Chyba #4: Přítomný okamžik je to, na čem skutečně záleží

Jako novopečený rodič snadno uvěří tomu, že je zcela v pořádku, odkládat věci na později. Nicméně myslet pouze na přítomný okamžik a neplánovat své finance, může mít katastrofální následky. Uděláte mnohem lépe, když uspořené peníze budete pravidelně odkládat bokem na účely, které mají smysl (na vzdělávání pro vaše dítě, nebo spoření do důchodu). 

Je důležité mít finanční rezervu, která vás může zachránit v případě nouzových situací, které se v životě stávají relativně běžně. Nikdy nevíte, kdy přijdete o práci nebo kdy se vám porouchá auto. Cílem je vytvořit takový finanční plán, který vám maximalizuje čas strávený s rodinou, a odměnou je pak to, že se nemusíte příliš obávat budoucnosti. 


The Motley Fool


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00