Search
Close this search box.

3 růstové akcie, které s nadhledem porážejí inflaci. Které to jsou?  

Překonat inflaci je v těchto dnech velmi náročný úkol. Kvůli válce na Ukrajině, problémům s dodavatelskými řetězci, inflaci a rostoucím úrokovým sazbám není nouze o problémy, se kterými se podniky v současné době musí vypořádat. 


Přesto je však pozoruhodné, že existují společnosti, které ve svých posledních výkazech značně překonaly očekávané zisky. Řeč je o firmách jako je Centene (NYSE: CNC), PepsiCo (NASDAQ: PEP) a Microsoft (NASDAQ: MSFT). Podívejme se podrobněji na to, jak si vedly v uplynulém kvartále a zda jsou tyto akcie právě nyní vhodné k nákupu.  Centene  

Společnost Centene, která se zabývá poskytováním zdravotní péče, zveřejnila minulý měsíc své poslední kvartální finanční výsledky. Za první tři měsíce letošního roku vykázala tržby ve výši 37,2 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 24 %.  

Vzhledem k solidním výsledkům společnost zlepšila svůj výhled na celý rok 2022. Centene nyní očekává, že její zisk na akcii se bude pohybovat mezi 4,19 a 4,30 USD za rok. Dříve předpovídala cenu mezi 4,03 a 4,19 dolaru. Při mediánové hodnotě 4,25 USD nová prognóza naznačuje nárůst zisku v letošním roce o 86 %. 

Díky rychlému růstu společnosti Centene je její násobek ceny k zisku (P/E) ve výši 32 přijatelnější pro růstově orientované investory, kteří by jinak nebyli ochotni platit tak vysokou prémii za akcie ve zdravotnickém sektoru. 

V roce 2022 Centene klesla o pouhá 2 % a v poslední době se jí daří lépe než indexu S&P 500, který se propadl o 12 %. Mohla by to být zajímavá volba pro investory, kteří hledají růstové akcie v oblasti zdravotní péče, které by mohly zajistit určitou stabilitu. Bez ohledu na výši inflace je zdravotnictví nezbytné, a proto by se Centene mohlo i nadále dařit. PepsiCo  

Tradiční a populární značky, jako jsou Pepsi a Lay’s, pomáhají firmě PepsiCo být rezistentní vůči inflaci, neboť mírné zvýšení cen nemusí být dostačující k tomu, aby odradilo její věrné zákazníky. 

Čisté tržby ve výši 16,2 miliardy dolarů za účetní období končící 19. března meziročně vzrostly o 9,3 % a překonaly očekávání analytiků, kteří předpokládali 15,6 miliardy dolarů.  

Všechny významné segmenty společnosti dosáhly určitého meziročního nárůstu tržeb, přičemž v čele stojí region Latinské Ameriky, kde tržby vzrostly o 19 % na téměř 1,5 miliardy dolarů. Klíčová divize Frito-Lay North America, která je jednou z největších divizí společnosti, rovněž vykázala vysoké tržby ve výši 4,8 miliardy dolarů, což je o 14 % více než v předchozím roce. 

Díky svému širokému záběru je PepsiCo pro investory vhodnou akcií, jelikož tato rozmanitost poskytuje firmě řadu způsobů, jak využít příležitosti k dalšímu rozvoji.  Microsoft  

Technologický gigant Microsoft prokázal svou odolnost v době, kdy se řada růstových společností potýká s problémy. Tržby za třetí kvartál byly solidní, když za období končící 31. března dosáhly 49,36 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 18 % a překonání odhadů analytiků, kteří počítali s částkou 49,05 miliardy dolarů. 

Microsoft předpokládá, že tržby za čtvrté čtvrtletí se budou pohybovat mezi 52,4 a 53,2 miliardami dolarů. To je nadějné, protože firma očekává ještě větší nárůst v čase, kdy se spotřebitelé a podniky snaží omezit náklady a výdaje. Pro investory to znamená, že Microsoft se může osvědčit jako další akcie schopná odolávat inflaci.  

V porovnání s předchozím rokem zaznamenala řada produktů společnosti silný růst, zejména Azure a další cloudové služby, jejichž tržby vzrostly o 46 %. Cloudový segment je pro Microsoft stále silným zdrojem kapitálu, ale společnost má i další nástroje, kterými může dosáhnout vyšší úrovně růstu.  

Bez ohledu na to, jak si společnost vedla v pouhých třech měsících, není pochyb o tom, že díky všem jednotlivým segmentům a produktům bude Microsoft pokračovat ve svém rozvoji. Výrazným faktorem růstu by mohla být například plánovaná akvizice herní společnosti Activision Blizzard.  


David Jagielski  
The Motley Fool


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05