Search
Close this search box.

3 klíčové lekce z investování od Warrena Buffetta

Warren Buffett je jedním z nejúspěšnějších investorů současnosti. A jedna z jeho nejlepších vlastností je, že rád sdílí své rady v naději, že inspiruje obyčejné investory k tomu, aby převzali kontrolu nad svou finanční budoucností a rozmnožili tak své bohatství.  O který lekcích je tedy řeč?  Připravte se na to, že držet akcie je běh na dlouhou trať  

Buffett kdysi řekl, že pokud nedokážete držet akcie alespoň po dobu 10 let, neměli byste je vlastnit ani po dobu 10 minut. A to je důvod, který byste si měli vzít k srdci při budování vlastního portfolia.  

Investoři, kteří se snaží na akciovém trhu rychle vydělat, se často spálí. Jaká je tedy lepší strategie? Nakupovat akcie s potenciálem dlouhodobého zhodnocení, a držet je po mnoho let. Nejlépe napořád.  

Samozřejmě, že u každého pravidla jsou možné výjimky. Pokud ve společnosti dojde k velkým změnám ve vedení, které změní její vyhlídky k horšímu, můžete její akcie odprodat a nahradit je něčím jiným. Většinou se však vyplatí zvolit strategii „kup a drž“, abyste mohli těžit z dlouhodobých tržních zisků. Vložte peníze do tržních indexových fondů 

Warren Buffett je pevně přesvědčen, že obsáhlé indexové fondy – například indexové fondy S&P 500 – jsou pro běžného investora dobrou volbou. Aby bylo jasno, nejde o to, že by Buffett sám měl osobní portfolio tvořené indexovými fondy. A důvod? Buffett není totiž typickým investorem.  

Účelem indexových fondů je sledovat různé tržní benchmarky s cílem kopírovat jejich výkonnost.  Skutečnost je taková, že pokud si koupíte tržní indexové fondy, nepřekonáte trh jako to umí sám Buffett. Nicméně z dlouhodobého hlediska budete mít prospěch z toho, když trh celkově získá na hodnotě.  

Výhodou indexových fondů je, že z investování odstraňují spoustu dohadů. Řekněme, že si koupíte akcie indexového fondu S&P 500. Tímto způsobem můžete vlastnit 500 různých společností, a nemusíte tak analyzovat jednotlivé podniky a zjišťovat, kolik peněz byste měli do každého z nich investovat.   

Kromě toho mohou indexové fondy přispět k dostatečné diverzifikaci vašeho portfolia. Diverzifikované portfolio vás může tak chránit před ztrátami v období výkyvů na akciovém trhu a zároveň vás připravit na dlouhodobý růst bohatství.  Zaměřte se na kvalitu, ne na cenu  

Buffett již dlouho dává najevo, že je lepší si připlatit více za kvalitní akcie než kupovat zlevněné akcie podniku, který má interní problémy. A proto je důležité neignorovat společnosti, jejichž cena akcií je vysoká.   

Pokud máte zájem nakoupit akcie určitého podniku, a cena jeho akcií je mimo váš rozpočet, můžete díky částečnému investování, které je v dnešní době široce dostupné, vložit peníze do akcií s vyšší cenou, aniž byste vyčerpali svůj finanční rozpočet.   

V tomto kontextu je tedy chybné kupovat společnost jen proto, že je levná. To ale neznamená, že nemůžete vyhledávat akcie, o kterých si myslíte, že jsou podhodnocené. Neměli byste se však honit za levnými akciemi, jen proto, že jste získali výhodnou nabídku.  

Pokud si koupíte akcie dané společnosti za 25 dolarů za kus a ty postupně ztrácejí na hodnotě, nakonec na tom nevyděláte. Možná nemáte možnost investovat stejně jako Warren Buffett, ale to neznamená, že se nemůžete řídit jeho radami. 

Tyto investiční tipy vám mohou pomoci dosáhnout investičního úspěchu a nashromáždit během života dostatek majetku, abyste si mohli splnit cíle, které jste si stanovili.  


Maurie Backman  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00